Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Adeti Keser mi? Zararı Var mı?

14.04.2022
Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?  Adeti Keser mi? Zararı Var mı?

Doğum kontrol hapları, aile planlamasının en önemli unsurudur diyebiliriz. Doğum kontrol hapları sayesinde normal hormon dengeniz değişir ve spermler rahime ulaşsa bile döllenme meydana gelmez. Adet düzensizliklerine de çok fazla kadında rastlanır. Bazılarında sık adet görme olur iken bazılarında ise 2-3 aylık süre aralıklarında adet kanamaları görülür. Bu gibi adet düzensizliklerinin tedavisinde de doğum kontrol hapları düzenleyici olarak önerilir.

 

  Sağlıklı adet gören kadın 28 günde bir bu döngüyü yaşar. 28. günün sonrasında progesteron miktarı düşer ve kanama başlar. Düzenli bir adet görmek içinde doğum kontrol hapları oldukça yararlıdır.

Koruyuculuk olarak yüzde 99.9 oranında koruma sağlar. Elbette ki kurallarına uygun olarak kullanıldığında koruyuculuk oranı çok yüksek bir doğum kontrol yöntemidir. Ayrıca en yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden de birisidir. Düzenli kullanılan doğum kontrol haplarında yumurtlama süreci durur, rahim ağzındaki salgı artarak spermin üreme organına ulaşması engellenir.

Birçok kadının aklına takılan soru ise, doğum kontrol hapları kesildikten sonra hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Doğum kontrol hapının kesilmesinden sonraki ilk adet döngünüzden sonra gebe kalınabilir.

 

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle söylemeliyiz ki, doğum kontrol haplarından verim almak istiyorsanız hapları günü gününe ve uygun programda düzenli saat aralıklarında almanız gerekir. Saat aralıkları uzadığında koruyuculuk oranı da düşmektedir. O nedenle bir önceki gün hangi saatte başladıysanız ertesi gün de aynı saat aralıklarında almalısınız. 12 saatten fazla bir aralık oluşursa koruyuculuk oranı yüzde 90’lara kadar düşmektedir.

 

  Doğum kontrol hapı kullanmaya ilk kez başlıyor iseniz mutlaka bir muayene olarak hekim kontrolünde başlamanız tavsiye edilir. Doktor muayenesinden sonra herhangi bir gebelik durumu bulunmuyorsa doğum kontrol hapı kullanımına başlayabilirsiniz. Kutu içerisinde 21 haptan oluşan haplar, adetinizin ikinci günü kullanılmaya başlanır. 21 gün saatlerine dikkat edilerek alınan doğum kontrol haplarına 7 gün ara verilir ve kanmanın gerçekleşmesi beklenir. Yedi günlük dinleme aralığından sonra yeni pakete başlanır.

 

Diğer dikkat edilecek husus ise ilaç alındıktan sonra kuma durumlarının yaşanmasıdır. Bulantı veya kusma şikâyeti yaşıyorsanız mutlaka hekiminize danışmanızda fayda olacaktır. İlaç alındıktan sonra kusma yaşadıysanız da koruyuculuk oranı düşecektir. Bu gibi durumlarda dikkatli olmakta fayda vardır.

 

Doğum kontrol hapları, kadınlar da sıkça görülen yumurtalık kistlerinin eritilmesinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu hapları düzenli kullanmak hem kistlerin oluşumunu azaltır hem de tedavisine yardımcı olur. Adet dönemi sancılı geçenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Düzenli kullanımlarda adet sancılarını da azaltır. Sadece gebeliği önlemek için değil sadece bu amaçla bile doktor tarafından kullanımı istenebilir. Adet kanamaları özellikle ilk süreçlerde fazla kanamalı olarak seyredebilir. Yıllar geçtikçe azalma olmuyor sürekli şiddetli kanamalar yaşıyorsanız doğum kontrol hapları ile düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Doğum Kontrol Hapı Kullanmanın Zararları Var mı?

Dogum Kontrol Hapi Kullanmanin Zararlari Var mi

Her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol haplarının da yan etkileri ve zararları kişiye bağlı olarak olabilir. Yan etkileri arasında ilk sırada söyleyebileceğimiz mide bulantısıdır. Çok yaygın olarak gelen şikâyet bu yöndedir. Hafif miktarda bulantı oluyorsa düzenli kullanımdan sonra azalmaya başlayacaktır. Ancak aşırı bulantı ve bununla beraber kusma da görülüyorsa yeni bir düzenleme için doktorunuza danışabilir. Farklı bir firma ilacı denenebilir. Çünkü ilacı aldıktan sonra kusma görülen durumlarda ilacın koruyuculuğu ne yazık ki düşmektedir.

 

Bunun dışında herkes için aynı etkiyi bırakmasa da hızlı kilo alımına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hekim ile görüşülüp daha düşük dozlu doğum kontrol haplarına geçilebilir. Düşük bir oranda da olsa adet döneminden önce kısa aralıklı kanamalar görülebilir. Çok fazla olarak görülürse doktor kontrolünde alınmalıdır.

Halk arasında doğum kontrol haplarının cinsel yolla bulaşan hastalıkları koruduğu düşüncesi hâkimdir. Ancak bu tamamen yanlış bir algıdır. Bilinen zararlarından birisi de kanda pıhtılaşmaya sebep olabilmesidir. Bu saydıklarımız dışında biline yaygın bir zararı bulunmamaktadır.

 

 

Kullandıktan Ne Kadar Süre Sonra İlişkiye Girilebilir?

Doğum kontrol hapı daha önce kullanmadıysanız, ilk kez kullanacaksanız adet günü beklenerek ikinci gününde başlamalısınız. Adetiniz tamamlandıktan sonraki ilk gün ilişkiye girebilirsiniz. Koruyuculuğu yüksek olan bu haplar ilk günde itibaren etkisini göstermeye başlayacaktır. Ancak bazı kişiler adetin son günlerine doğru ya da adet bittikten sonra kullanımına başlamış olabiliyor. Bu gibi durumlarda adet düzeni içinde başlanmadığı için en azından etkisi başlayana kadar ilk bir hafta gebelik riskini azaltmak adına prezervatif kullanmak daha güvenli olacaktır.

Paketiniz tamamlandıktan sonra da ara verme sürecinden sonra arada boşluk bırakmadan yeni pakete başlamalısınız. Yeni adet döneminden sonra yeni pakete başlamaz iseniz geçen ay kullanılan paketin hiçbir koruyuculuğu olmayacaktır.

 

 

Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser mi?

Doğum kontrol haplarının adeti kesmesinin birçok sebebi olabilir. Her doğum kontrol hapı olmasa da bazı doğum kontrol hapları adet kesintisine sebep olabilmektedir. Hatta düzenlemesinden ziyade düzensizlik bile yaratanlar olabilir. Bir de mevsimlik doğum kontrol hapları vardır. Bu haplar sayesinde aylık olarak adet görülmez. 4 mevsim olarak, her mevsim bir defa adet döngüsü gerçekleşir. Genellikle balayı çiftleri, uzun tatile çıkacak olanlar mevsimlik doğum kontrol haplarını tercih edebilirler.

Her doğum kontrol hapı düzensizlik yaratacak diye de genel bir yargı yoktur. Bu tamamen kişinin bünyesi ile ilgilidir. Aşırı kilo kaybı yaşayanlarda, özellikle hızla kilo verenlerde de doğum kontrol hapı kullanmasına rağmen adet kesilmeleri yaşanabilir. Bu tamamen bünyenin yaşadığı problem ile ilgilidir.

 

Doğum kontrol hapı kullanıyorsunuz ancak, yoğun iş tempolu ve stresli bir dönem geçirdiniz unutulmamalıdır ki stres adet kesintilerinin, gecikmelerin en etkili faktörlerinden birisidir. Bir hekime danışmadan stresli ortamdan uzaklaşmalı belki de küçük bir tatil ile kendinizi dinlendirmeniz gerekebilir.

Hızlı kilo kaybı, aşırı zayıflığın yanı sıra fazla kilolu olmak da hormon dengenizi etkileyeceği için adet kesilmesi ya da gecikme gibi durumlara sebep olabilir. Fazla kilonun adet üzerinde etki ettiği bilinen bir gerçektir.

 

Sadece doğum kontrol haplarına adet kesilmelerini bağlamak yanlış bir algı olacaktır. Hiç tahmin etmediğiniz bir hastalık bile adet kesintisi yaratabilir. Adet kesilmeniz uzun sürelerde olmaya devam ediyorsa mutlaka bir hekime danışmalı altında yatan hastalık araştırılmalıdır. O nedenle her adet kesilmesini hamileliğe bağlamamak gerekir. Gebelik testi yaptığınız da negatif bir sonuç elde ettiyseniz altında yatan nedenleri mutlaka araştırmalısınız.

Günümüzde spora büyük önem verilmektedir. Normal standart bir sporun yanı sıra yoğun tempolu bir spora geçiyorsanız bu ani yorgunluk da adet kesintisi ve düzensizliği yaratabilir. Bu tamamen yaptığınız sporun temposuna bağlıdır. Özellikle de ağırlık sporu ile ilgilenen kadınlarda bele baskı uyguladığından ötürü yaklaşan adet döneminde etki edebilir.

 

Yukarıda sıraladığımız tüm bu etkenler doğum kontrol hapı kullanılmasına rağmen adet düzensizliğini etkiler. Sadece ilaca bağlamak yerine o ay içerisinde yaşadığınız etkileri de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Hiçbir etken olmadığı halde düzensizlik ve kesilme yaşıyor iseniz bir hekime danışarak hormonlarınıza baktırmakta yarar olacaktır.

 

Bu yazı İlginizi Çekecektir: Eş Seçiminde Aşk mı Mantık mı?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.