Elişa Kimdir? Elişa Hakkında Bilgiler.

19.09.2022
Elişa Kimdir? Elişa Hakkında Bilgiler.

Yaklaşık İ.Ö 880

Kuzey devleti İsrail’deki bel Mehola’lı saphat’ın oğlu Elişa, bir Yehova peygamberi, İlyas’ın öğrencisi ve halefidir; onun içinde İlyas’ın ruhu bulunur ve onun büyülü cübbesine sahiptir. İsmi ” Tanrı yardım etti ” anlamına gelir. Üyelerinin kendisine ” peygamber oğulları ” dediği dini topluluklarda, onu hızır ve keramet sahibi gibi gösteren, neredeyse efsanemsi hikayeler anlatılmıştır; tarihteki Elişa, muhtemelen Gilgal’deki böyle bir topluluğun lideridir. Hakkında anlatılan mucize hikayeleri, İlyas hakkında anlatılan örnekleri takip etmektedir.

 

Elişa ateşli araba ile ” Havaya ” doğru gittikten sonra, ayağı ıslanmadan Ürdün’ü geçmek için, öğretmeninin büyülü cübbesini ilk kez kullanır. Kim ona kötü davranırsa, aynı İlyas’da olduğu gibi, ölüm tehlikesi altındadır. Bunun Beyt-El’nin ” küçük çocuklar ” hisseder:

 

Elişa oraadn ayrılıp Beyt-El’e giderken kentin küçük çocukları yola döküldüler. ” Defol, defol, kel kafalı ! ” diyerek onunla alay ettiler. Elişa arkasını dönük çocuklara baktı ve RAB’bin adıyla onları lanetledi. Bunun üzerine ormandan çıkan iki dişi ayı çocuklardan kırk ikisini parçaladı.

 

Yehu’nun, Ahav oğlu Yoram’a karşı ayaklanmasına en azından dolaylı olarak katılmıştı, çünkü Yehu’yu saf Yehova kültünün savunucusu olarak görüyordu, ki bu, babası kitapsız kültlere müsamaha gösteren ve bunu devam ettiren Yoram için pek de iyi değildi. İsrail devletinin krallarınca büyük ilgi görmüş ve onları ruhani otoritesinin tüm ağırlığını kullanarak ” Suriyelilere “, Şam’ın devletine karşı desteklemiştir – son olarak ölüm yatağında:

 

Elişa ölümcül – bir hastalığa yakalandı. İsrail Kralı Yehoaş gidip onu ziyaret etti. ” Baba, baba, İsrail’in arabası ve atlıları ! ” diyerek ağladı. Elişa ona, ” Bir yayla birkaç ok al ” dedi. Kral yayla okları aldı. Elişa, ” Yayı hazırla ” dedi. Kral yayı hazırlayınca, Elişa ellerini kralın ellerinin üzerine koydu. ” Doğuya bakan pencereyi aç ” dedi. Kral pencereyi açtı. Elişa, ” Oku at ! “  dedi. Kral oku atınca, Elişa, ” Bu ok aranılılar’a karşı sizi zafere ulaştıracak Rab’bin kurtarış okudur “dedi, ” Afek’te onları kesin boguna uğratacaksınız. “

 

Sonraki büyüsel olayda, okların yete atılmasında, kral başarılı olamaz; yeterince sık atamaz. Bu nedenle Suriyeliler yenilginin etkisinden kurtulur ve İsrail devletini tekrar sıkıştırırlar.

Ortaçağ Hıristayan sanatında Elişa, İlyas gibi tipolojik olarak İsa’nın bir öncüsüdür.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.