Emziren Anne Ne Yemeli? Emziren Anne Ne Yememeli?

Bu sayfada yeni anneler için önemli bir konu olan emziren anne ne yemeli? Ne yememeli? Emziren annenin beslenme düzenine değineceğiz. Kendi ve bebeğinin sağlığı için nasıl beslenmeli? Emziren annenin beslenme süreci konusunu işleyeceğiz.

15.06.2023
Emziren Anne Ne Yemeli? Emziren Anne Ne Yememeli?

Bu sayfamızda yeni anneler için önemli bir konuya değineceğiz. Emziren anne ne yemeli? Kendi ve bebeğin sağlığı için ne yememeli? Emzirme döneminde nasıl beslenmeli? Emziren annenin beslenme düzeni nasıl olmalı? Bu gibi önemli soruların cevaplarını arayacağız. Emziren annelerin dikkat etmesi gereken beslenme programını inceleyeceğiz.

Kadınlar için hamilelik dönemi ile başlayan uzun serüven, doğumdan sonra da devam eder. Bebek geldikten sonra hem kendi hem bebek için yiyecekleri ve içecekleri özenli tüketmesi gerekir. Peki emziren anne ne yemeli? Nasıl beslenmeli? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Emziren Annenin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Anne adayları, hamile kaldıklarını öğrendikleri ilk andan itibaren çok daha sağlıklı bir hayata başlarlar. Anne ile bebeğinin arasındaki bu ilişki, bebeğin anne karnına düştüğü ilk andan itibaren başlamaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da emzirme döneminde beslenme düzeninin oturtulması hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir.

Emziren anne ne yememeli

Emziren anne ne yememeli

Anne ile bebeğinin ilişkisi, bebeğin doğumu ile birlikte çok daha güçlenmekte ve aynı zamanda çok daha büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve dolayısıyla da sağlıklı gelişimini tamamlayabilmesi için ilk altı ay muhakkak anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir.

Emzirme, bebeğin yalnızca sağlıklı beslenmesi için değil aynı zamanda annesi ile arasındaki bağı da düşünüldüğünden çok daha kuvvetli bir hale getirmek için son derece büyük bir rol oynamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Doğumdan Sonra Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Emzirme döneminde, anne adaylarının beslenmesine de her zamankinden çok daha büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Bundan dolayı birçok anne tarafından emziren anne ne yemeli? Ne yememeli? Emzirme döneminde nasıl beslenilmeli? Soruları oldukça büyük bir merak konusu olmaktadır.

Emzirme Döneminde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Emzirme döneminde sağlıklı beslenmek kadar annelerin belirli bir beslenme düzenine de sahip olmaları gerekmektedir. Bu sebeple de bir doktor kontrolünde sağlıklı beslenme düzeni oluşturulabileceği gibi aşağıda yazanlar da dikkate alınabilir. İşte emzirme döneminde uyulması gereken beslenme düzeni şöyledir:

Emziren Annenin Beslenme Düzeni

Emziren anne ne yemeli

Emziren anne ne yemeli

 • Gün içerisinde hiçbir öğün atlanmayacak şekilde toplamda 6 öğün ile beslenilmelidir.
 • Sıvı tüketimine son derece dikkat edilmesi gerekmektedir. Bol bol sıvı tüketilmesi, süt üretimini de arttırabilmektedir. Bu sebeple de gün içerisinde en az 4 litre sıvı tüketilmelidir.
 • Bol yeşillik içeren yiyeceklerin tüketilmesi ve tüketilen her türlü besinin doğal olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Enerji, emzirme döneminde hemen her anne tarafından gereklidir. Bu sebeple de doğal yollar ile enerji veren besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.
 • Normalinden çok daha fazla süt ve süt ürünlerinin alınması gerekmektedir.
 • Haftada en az iki defa olacak şekilde balık tüketilmelidir. Bunun yanı sıra kırmızı et ve tavuk gibi et grupları da haftada düzenli bir şekilde alınmalıdır.
 • Birçok kadında doğumdan sonra kabızlık gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durum da annenin ve dolayısıyla da bebeğin huzursuz olmasına sebep olabilmektedir. Kabızlık gibi problemler ile karşı karşıya kalan annelerin lifli yiyecekleri tüketmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?

Emziren Anne Ne Yememeli?

Emziren anne ne yemeli sorusu kadar önemli olan bir başka soru da emziren anne ne yememeli sorusudur. Emzirme dönemi içerisinde annelerin aldığı her türlü besin, emzirme aracılığı ile bebeğe de geçmektedir. Sağlıklı yiyecekler bebek için ne kadar yararlı ise, sağlıksız gıdalar da bir o kadar bebeğin sağlığına zararlıdır.

Emziren anne beslenme düzeni

Emziren anne beslenme düzeni

Bu sebeple annelerin emzirme döneminde yediğine ve içtiğine her zamankinden çok daha büyük bir önem vermesi gerekmektedir. Sağlıklı ürünler, emzirme döneminin çok daha rahat geçmesini sağlarken bebeğin daha huzurlu bir şekilde ilk gelişimini tamamlaması açısından da oldukça önemlidir.

Emziren anne ne yememeli sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz;

Uzak Durulması Gereken Besinler

 • Emzirme döneminde balık yenilmesi gerekse de haftada 2 konserve ton balığından fazlasını tüketmek oldukça zararlı olabilmektedir. Ton balıkları içerisinde bulunan cıva, bebeğe geçmesi halinde bebeklerin sinir sistemi üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Emziren anne balık tüketmelidir. Ancak çok fazlası zararlı olabilir!
 • İçerisinde katkı maddesi bulunan herhangi bir yiyecek ya da içecekten uzak durulması gerekmektedir.
 • Yoğun baharatlı besinler, salam, sosis ve diğer şarküteri ürünleri bebeklerde gaz oluşmasına sebep olabilmektedir.
 • Yine brokoli, soğan, pırasa gibi besinler de hem annenin hem de bebeğin gaz problemi ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilmektedir.
 • Kişilerde birbirinden farklı alerjen durumları ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak açısından alerjen maddeleri içeren besinlerden de uzak durulması gerekmektedir.
Emziren kadın ne yemeli

Emziren kadın ne yemeli

Umarız bu sayfadaki emziren anne ne yemeli? Bebeğinin sağlığı için ne yememeli? Emzirme döneminde beslenme düzeni nasıl olmalı? Uzak durması gereken gıdalar nelerdir? Bu gibi soruların cevaplarını bulabildiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.