Küçük Bir Odayı veya Alanı Büyük Göstermenin Yolları

27.01.2023
Küçük Bir Odayı veya Alanı Büyük Göstermenin Yolları

Son yıllarda yapılan mimari ve evlerin metrekareleri oldukça küçük. Bu nedenle evlerimizin daha geniş ve ferah görünmesini isteriz. Evlerdeki küçük alanları büyük göstermek her zaman mümkündür. Bunun yolu da duvar renklerini ve mobilyaları akıllıca seçmekten geçiyor.  Bu şekilde, alanınızın olabildiğince geniş görünmesini sağlarsınız.

Doğru duvar renklerini seçerek ve boyacılardan yardım alarak, mekan illüzyonuyla odanızın çok daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Genel olarak evlerin daha ferah görünmesini sağlayan renkler soğuk renklerdir.  Bu şekilde oda daha büyük ve daha parlak görünür.  En yüksek aydınlatma için genellikle gri ve mavi tonları tercih edilir.

Şimdi küçük odaları ve evleri nasıl daha büyük ve ferah gösterebileceğinizden bahsedeceğiz!

 

Tavanda Bir Yanılsama Yaratın

Odanızın duvarlarını tavanın 10 cm altına ve hatta varsa saçak altına boyayın ve bu kısmı beyaza boyayın. Bu beyaz şerit görsel olarak tavan yüksekliğini arttırır ve odanın daha yüksek görünmesini sağlar.  Örneğin okyanus yeşili ve parlak beyaz ile iyi gider.

 

Koridorlar Genişlesin

Koridorları geniş göstermek için her iki koridor duvarını da açık krem ​​rengine boyamak ve bir duvara ayna asmak koridorun daha geniş görünmesini sağlayabilir. Kontrast tonları deneyerek farklı ve hoş bir görüntü yaratırsınız. Örneğin kolon, süpürgelik ve pencere pervazlarının üst bazalarını açık ve yansıtıcı renklere boyayabilirsiniz. Ancak, zıt tonları deneyebilirsiniz.

Mobilya ve duvarlarda ton ton renk uyumu deneyin. Boya rengine benzer mobilya renkleri seçerek duvarlarınızın uyumlu bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı olun. Bu hem odanızı olduğundan daha büyük gösterecek hem de düzenli ve sakin bir alan yaratmanıza yardımcı olacaktır. Yeşilin tonları bu açıdan oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bir odayı olduğundan daha büyük gösteren bir diğer unsur da döşemedir. Küçük bir odada, ahşap bir zemin duvar renginden bir veya iki ton daha koyu olmalıdır, bu da mekanınızın mimarisini vurgulayarak duvarları arka plana iter ve mekanı daha büyük gösterir. Bu ifadeye bir örnek vermek gerekirse, açık gri duvarlar ve ahşap zeminler, bir veya iki ton daha koyu, sofistike bir görünüm yaratır.  Boya dışında bir püf noktası verecek olursak, odanın boyası tamamlandıktan sonra alanı neredeyse iki katına çıkaran büyük aynalar asarak bu görüntüyü oluşturabilirsiniz.

 

Odayı Aydınlatan Boya Rengi

Salonlar her zaman eğlenmek, dinlenmek, vakit geçirmek, rahatlamak, arkadaşlar edinmek ve vakit geçirmek istediğimiz alanlar olmuştur. Salon duvarlarının renklerini seçerken iki farklı kullanıma uygun olmasına dikkat etmeniz önerilir. Birincisi duvar rengini içinde olmayı sevdiğiniz alanı göz önünde bulundurarak seçmek, ikincisi ise misafirlerinizi davet ettiğinizde renk uyumu ile salon dekorasyonu oluşturmaktır. Başkalarının boyamasını istemeyeceğiniz bir şekilde kendi evinizi boyayarak dekore edebilirsiniz tabi ki demiyoruz ama evin aydınlık ve güzel olması için ahenkli bir şekilde yapılan dekorasyonun ahenkli olması önemlidir.

 

Güneş Görmeyen Evler Hangi Renge Boyanmalı?

Gunes Gormeyen Evler Hangi Renge Boyanmali

Bir evin dekorasyonunu belirleyen en büyük etkenlerden biri de duvarların rengidir. Hangi renge boyarsanız boyayın, duvar rengi, diğer mobilyalar ve dekoratif öğeler o renge uyum sağlamaya devam edecektir. Uyum, aynı tonlarda olması gerektiği anlamına gelmez, aynı zamanda kontrast veya doğru kontrastı vurmak anlamına gelir. Bu tür uyumlu renkler genellikle renk kartelasının kartelasından değerlendirilir. Ama eğer eviniz küçükse ve hatta gün ışığının girmediği karanlık bir eviniz varsa o zaman seçeceğiniz duvar renkleri o yönde gitmelidir. Yani mekanınızı daha aydınlık gösterecek duvar renkleri seçmelisiniz. O halde aydınlık oda dekorasyonu için hangi duvar renklerini seçmeniz gerektiğini ve bu duvar renkleri ile nasıl dekorasyonlar yaratabileceğinizi sizlerle paylaşalım.

 

Odayı Ferah Gösteren Duvar Renkleri

Evinizde sahip olabileceğiniz en iyi şey, pencerelerden gelen doğal ışıktır. Doğal ışık odayı ferah gösteren unsurlar arasındandır. Oturma odanızın duvarlarını beyaza boyamak ve nötr tonlarda mobilyalarla donatmak, evinizin hem ferah, temiz hem de geniş görünmesini sağlayacaktır. Güneş küçük evlere girmediğinde çok kasvetli ve dümdüz oluyor ve kendi evimizde dinlenmek yerine daha yorgun ve mutsuz oluyoruz. Bu tür durumlarla karşılaşmamak ve evimizin aydınlık görünmesini sağlamak için en iyi renk olan beyaz ile bu duruma engel olabiliriz.  Böyle parlak tonlarla evimize hareket ve canlılık getirmek için zevkimize uygun renkli dekorasyon ürünleri ile evimizi tamamlayabiliriz.  Böylece evimiz sadece bir hastane gibi değil, parlak renklerle daha mutlu bir yer haline geliyor.

 

Kauçuk Boya

Kauçuk boya da koridorun daha büyük görünmesini sağlayan renklerden biridir. Beyaz renginden bir ton farklılık gösteren sakız rengi ile evinizde doğal bir ışık atmosferi yaşayacaksınız. Sakız rengi ile aynı tonlarda seçilen tamamlayıcı ürünler ile evinize temiz hava solumanız mümkün.

 

Buz Beyazı

Fark ettiğiniz gibi biz her zaman beyaz rengin tonlarından yola çıkıyoruz.  ünkü beyaz, küçük ve karanlık evler için ideal renktir. İnce çizgilere sahip modern ve aydınlık mobilyalar ve buz beyazına boyanmış duvarlar ile salonunuza asil bir hava katıyor, ferah salonunuzda keyifli saatler geçiriyorsunuz.  Aynı tarza uygun desenlerde seçilen fon perdeleri kullanarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilir ve çok daha zengin bir görüntü elde edebilirsiniz.

 

Kum Beji

Odayı büyük gösteren renkler arasında herkesin çok sevdiği kum beji tonu da bulunur. Bu ton, yumuşak olması ve birçok renkle kombinlenebilmesi nedeniyle küçük evi olan kişiler tarafından çokça tercih edilmektedir. Yumuşak hatlara sahip olan bu renk ile birçok farklı renkteki mobilyaları tercih edebilir, evinizin hem canlı hem de daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Kum beji rengine boyanmış bir evin kapıları ve diğer mobilyaları evinize ekstra bir ferahlık katacaktır.

 

Soğuk Gri

Evimin bembeyaz olmasını istemiyorsanız grinin soğuk tonları tam size göredir. Farklı ve cesur bir ton olan gri, evinize ciddi ve aydınlık bir hava getiriyor. Bu duvar rengine uygun mobilyalar seçerek evinizde modern bir dekorasyon oluşturabilir ve aydınlık evinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Evin daha geniş ve aydınlık görünmesi için duvar renklerini açık tonlarda, mobilyalarınızı ise açık renkte tutun. Ancak evinizin tamamının açık renk olmasını istemiyorsanız, döşeme ve kapı konusunda yapabileceğiniz farklı seçimler var. Doğal ahşap tonları, açık renkli duvarlar ve mobilyalarla harika bir uyum sağlar. Bu gibi detaylar salonunuzun daha aydınlık ve ferah görünmesi için oldukça etkili dekoratif detaylardır.

Trend ve Çağdaş Ev Dekorasyonu Modelleri yazımıza da bakınız.

 

Küçük Bir Odayı Büyük Gösterme Videosu.

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.