Moral Bozukluğu Bizi Ne Kadar Etkiliyor?

09.04.2022
Moral Bozukluğu Bizi Ne Kadar Etkiliyor?

Öyle ki moral bozukluğu ileri düzeyde olan kişiler zaman zaman kişisel bakımlarını dahi ihmal ederler. Bu durumda bireyin kendisine olan saygısı azalacak ve saygının azalması ile beraber öz güven yitimi de söz konusu olacaktır.

Her ne kadar bireyi içerisinde yer aldığı durumun kendisini olumsuz etkilediğini ve bu şekilde devam etmesi durumunda telafisi olmayan zararlar göreceğini bilse dahi bu konuda yapabileceği çok fazla bir şey yoktur.

Moraliniz Bozuksa Ne Yapmalısınız?

Moral bozukluğu her şeyden önce insandaki çalışma arzusu ve çalışma azmini olumsuz yönde etkiler. Hal böyle olunca da kişinin kariyerindeki başarısı düşer.

 

Yakın Çevre ile Olan İletişim Bozuklukları

Moral bozukluğu olduğu durumlarda birey arkadaşları ve yakın çevresi ile olan ilişkilerine de zarar verecektir. İşte bu zararların pek çok zaman geri dönüşü olmayacaktır.

Hatta zaman zaman arkadaşlar ile bağların tamamen kopması ve bazı durumlarda kalp kırıcı davranışlarda bulunulması dahi söz konusu olabilir.

Moral bozukluğu ileri seviyede olan birey bunların da farkındadır ancak elinden gelen bir şey de pek çok kez olmayacaktır.

Bu bağların zarar görmesinin sebepleri arasında ilk olarak öne çıkanlardan bir tanesi ise bireyin sosyalleşmeye kendini kapatması ve davet edildiği yerlere gitmek için bir şekilde bahaneler uydurmasıdır.

Zira bunalım dönemlerinde bireyler içlerine kapanmayı ve kendi sorunları ile baş başa kalmayı tercih ederler.

moral bozuklugu gunluk hayatta bizi ne kadar etkiliyor

Zarar Gören Aile Bağları

Moral bozukluğu aile bağlarına da zarar verecektir. Ancak aile bağları nispeten daha kuvvetli olduğu için bu bağların yıpranması biraz daha fazla zaman alacaktır. İşte bu gibi moral bozukluğu hallerinde birey ilk olarak evine ve ailesine göstermesi gereken özeni gösteremez.

Bunun yanı sıra bireyde işi ve kariyeri ile ilgili sıkıntılar meydana geleceğinden dolayı ailesine karşı ekonomik sorumluluğunu da yerine getirmesi pek çok kez mümkün olmaz ya da en azından bu sorumluluğu yeteri kadar yerine getiremez.

Bu durumda ailede bilhassa çocukların olumsuz davranışlara sürüklenmesi ve gereken aile terbiyesini ve aile ilgisini görememesi gündeme gelecektir. Öte yandan bu moral bozukluğunun telafisi pek çok zaman aile ve arkadaşlardan alınacak destek olduğundan ve bireyin bu desteklere karşı kendisini kapatmasından dolayı da toparlanması son derece zor olacaktır.

Profesyonel Tedavi Nasıl Olur?

Profesyonel tedavi iki türlü alınabilir. Bunlardan bir tanesi terapi görmektir. İşte bu terapi bağlamında psikologlardan yarım alınması icap edecektir. Ancak çok daha ileri düzeyde bir buhran söz konusu ise ilaç tedavisi ile desteklenmesi de icap edebilir.

Bu durumda psikologlara değil psikiyatristlere başvurulması icap edecektir.

 

Psikiyatrist bazı durumlarda sadece ilaç tedavisi uygularken bazı durumlarda ise ilaç tedavisi ile beraber bazı kombinasyon tedavilerin uygulanması da icap edebilir.

İşte bu kombinasyon tedavilerinde hekim tarafından enerji düzeyini artıran ilaçlar da kullanılabilir. “Moral bozuklukları günlük hayatta bizi ne kadar etkiliyor?” sorusunun sorulmasından çok bu sorunun ne şekilde çözülebileceğine odaklanmak lazımdır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.