Neden Rüya Görüyoruz? Rüyanın Anlattıkları.

16.04.2022
Neden Rüya Görüyoruz? Rüyanın Anlattıkları.

Nabzınızın atışı hızlanıyor, birilerinden kaçıyorsunuz ve nasıl olduğunu anlayamadığınız bir şekilde uçurumdan düşüyorsunuz, yere düşmeden bir anda yatağınızda tehlikeden uzak bir şekilde uyanıyorsunuz…

 

Rüyanın Anlattıkları.

Buna benzer korkulu rüyalar eminim birçoğunuzun başına gelmiştir, peki bu rüyaların sırrı nedir? Neden rüya görüyoruz?

Bu soru, 5bin yılı aşkın bir süreden beri sorulsa da hala kesin cevabı bulunamamıştır. İlahiyat, psikoloji, nöroloji ve daha birçok disiplin kendi bakış açılarıyla bazı yorumlar yapsa da henüz ulaşabildiğimiz tek ve kesin bir cevap yok.  

Rüya Görmek Ne Anlama Geliyor?

Ruya Gormek Ne Anlama Geliyor

 

Konuya bilimsel açıdan bakmak gerekirse; rüyanın gerçekleştiği “uyku” olayını birazcık irdelememiz gerekiyor. Uyku, beyin dalgaları vasıtasıyla ölçülmesi yani deneyi yapılması, gözlenmesi mümkün bir olay.

Uykunun bir bütün olmadığı, farklı evrelerden oluştuğu ve rüyaların rem evresinde gerçekleştiği biliniyor. Bu farklı evrelerden oluşan döngü, gece boyunca defalarca tekrarlanıyor. Rem evrelerinde, vücudun hiçbir kası çalışmamasına rağmen, beynin yoğun bir faaliyet içerisinde olduğu gözlemleniyor. Bu evrede, gün içerisinde edinilen bilgilerin tekrarlanmasından tutun da evrimsel olarak kendimizi savunma içgüdüsüyle, beynimiz bizi tehlikelerden koruyacak bazı senaryolar üzerinde çalıştığı düşünülüyor. Bir anlamda rüyalar simülatör görevi görüyor, başımıza gelebilecek kötü senaryolar karşısında.  

Rem evresinin tek görevi bu değil şüphesiz; bilinçaltımıza işlenen, belki kendimize bile itiraf edemediğimiz tutkularımız, hayallerimiz, hırslarımız bu evrede karşımıza çıkıyor; psikolojimizin düzeni açısından da rüyalar çok önemli.

Rem evresi dışındaki evreler de kendi aralarında derin uyku, uyku öncesi gibi evrelere ayrılıyor. Tüm bu evrelerin kendine has görevleri var.  

 

Derin uyku evresinde örneğin; beyin dinlenirken, iştah ve metabolizmayı ayarlayan hormonlar da salgılanıyor, daha önce diyetisyene gittiyseniz, muhtemelen uykunuza dikkat etmeniz gerektiğine dair bir tavsiye almış olma ihtimaliniz de bu nedenle oldukça yüksektir.

Uyku; insanlar ve hayvanlar için; ruhsal durum, verimlilik, hayati fonksiyonlar açısından, su ve gıda kadar vazgeçilmez bir olgu. Uyku üzerine yapılan çalışmalar bunu net bir şekilde gösteriyor. Uyku şu anda bizim açımızdan rüyalara göre çok daha bilindik, karanlık noktaları büyük oranda aydınlanmış bir konu.

 

Rüyaların karmaşasını çözmek, nedenini bulmak için ise belki hala önümüzde uzun yıllar var. Belki de rüyaların gizemini çözmeye, insanoğlunun bu dünya üzerindeki ömrü yetmeyecek ama her edindiğimiz tek bir yeni bilgi bile, bizi bir adım daha sonuca yaklaştıracak. İlginizi Çekebilir: Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Adeti Keser mi? Zararı Var mı?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.