Trend ve Çağdaş Ev Dekorasyonu Modelleri

15.06.2022
Trend ve Çağdaş Ev Dekorasyonu Modelleri

Bu yazımızda sizler için 10 adımda modern bir ev nasıl dekore edilebilir bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız.

Evinizin tarzını değiştirmek isteyenlerden iseniz bu noktada ilk olarak karar vermeniz gereken bir konu bulunmaktadır. Şöyle ki evinizi alaturka bir şekilde mi yenilemek istiyorsunuz yoksa ev dekorasyonunda modern dokunuşlar ile daha klasik ve modern bir ev mi istiyorsunuz? Kararınız eğer modern bir ev dekorasyonu ise bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

 

Evinizi dekore ederken ilk dikkat edilmesi gereken nokta renklerdir.

İlk adımda renklere dikkat etmeniz gerekir.

Ev içinde modern ve klasik bir hava yakalamak istiyor iseniz doğru renkleri bir araya getirmelisiniz.

İkinci adım ise sanatsal bir takım dokunuşlardır.

Modernliğin içinde her zaman için sanat yatmaktadır. Diğer bir deyişle sanat ve modernlik iç içe geçmiş iki kavramdır ve birbirinden ayrı olarak düşünülemez. Bu sebeple sanatsal dokunuşlar oldukça önemli bir adımdır. Üçüncü nokta ise eşya düzenidir.

Uzaktan bakıldığında her ne kadar 3. Madde çok fazla önemli gibi durmasa da orta sehpanın yerinde ki farklılık, kitapları koyma şekliniz, simetri, yastıkların şekli odada büyük bir değişimi beraberinde getirmektedir.

 

4. Kural ise renkler adımı ile benzese de oldukça farklı bir durumdur.

modernlik için renkler oldukça önemlidir, renk uyumunun yanı sıra doğru renkleri tercih etmelisiniz. Bir pembe ile mor ile modernlik yakalamak imkansız derecesindedir. Daha koyu ya da soft renkler seçimi oldukça öneli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

5. Adım ise minalize bir tarz yakalamaktır.

Evinizde ki fazlalıklardan kurtulmaya özen göstermelisiniz.

Modern ev için 6. Kuralımız modadır.

Modadan uzak kaldığınız an modernlikten uzaklaşmanız anlamını taşır.

7. Adımda rahatlık ön plana çıkmaktadır.

Rahat bir odayı kendinize göre dizayn etmelisiniz.

8. Adımda uygun eşyalar doğru yerde olmalıdır.

9. Adımda ise sizin ufak dokunuşlarınız devreye girmelisiniz.

Bir nevi el emeği de denebilir.

Son adım olarak her ne olursa olsun o ev, o tasarım sizi yansıtmalı muhakkak ki sizden bir takım izler taşımalıdır.

Renklerin Dekorasyonda Önemi

Doğanın kendi bütünselliği içinde bir gerçekten doğada var olan ana renkler var. Bir de bunun yanında doğanın kendi içinde olmamasına rağmen insanların ana renkleri birleştirerek ortaya koyduğu renkler var ve hepsinin de kendi içinde bir güzelliği, bir farklılığı var. Yani renk deyip geçmemek gerekiyor.

Lakin gerek kişiler giyinir iken, gerek bulundukları ortamlarda dekorasyon yapar iken mutlaka doğru renkleri kullanmaları gerektiğini unutmamalı.

 

Her renk kişi çok sevse bile yakışmayacağı gibi benzer bir durum dekorasyon önerileri için de geçerlidir. Zira doğru ortamda doğru renkleri kullanmak başlı başına bir yeti ister.
Gerek ev, gerek iş yeri için dekorasyon yaparken en başta dikkat edilmesi gereken husus kesinlikle bulunulan mekanın durumudur.

Yani eğer ışık görmeyen bir yer ise kesinlikle koyu renk seçeneği devre dışı bırakılmalı, akla bile getirilmemelidir. Siyah, kahverengi, lacivert gibi tonlar ortamı daha karartacağından uzak kalınmalıdır. Bunun yerine aydınlık, ortamı daha aydınlık gösterecek renkler seçilmelidir. Bej, açık sarı gibi tonlar bu tür mekanlar için idealdir.

Çocuk odalarında da keza açık renkler kullanılması gerekir.
Yatak odası dekorasyon önerileri olarak renkler noktasında ise kırmızı gibi, mor gibi fetiş olabilecek iddialı, kışkırtıcı renkler kullanılmasında mahsur yoktur.
Tuvalet, banyo gibi ortak kullanıma açık olan alanlarda olabildiğine soft olarak tabir edilebilecek renkler tercih edilmelidir. Yani uçuk pembeler, uçuk maviler, yeşilin açık tonları kullanılabilir.

Keza mutfak için ise iştah açan, yemek yapmayı keyifli hale getirecek canlı renk seçimleri doğru olandır. Turuncu, turkuaz gibi renkler kullanılabilir.

Dekorasyon önerileri olarak burada yapılabilecek bir diğer örnek salon ve oturma alanları içindir. Buralarda da yavruağzı gibi, açım turuncu, açık mavi, bej gibi renklerin kullanılması eve yorgun argın gelen kişinin kendisi dinlendirmesine vesile olacaktır.
Her mekanın kullanım amacına uygun olarak dekorasyon yapılabilir. Genç odaları için neon renkler idealdir örneğin. Çünkü gençlerin doğasında coşku ve adrenalin vardır.

Tüm bunların yanısıra kullanılan objelerin ne olursa olsun birbiri ile uyumuna da son derece dikkat edilmeli, birbiri ile uyumsuz renkler kullanılmamalı ve uyuma dikkat edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.