Vücut Tipine Göre Ceket Seçimi Önerileri

31.05.2022
Vücut Tipine Göre Ceket Seçimi Önerileri

Vücut tipimizi belirleyerek seçim yaptığımız kıyafet alışverişlerimizden sonra hiç olmadığımız kadar özgüvenle salına salına dolaşabiliriz. Burada önemli olan ilk kriter vücut tipimizi belirlemek olacaktır. Ardından vücut hatlarımızla uyumlu olan modelleri de öğrendik mi işimiz son derece kolay olacaktır. Tüm bunların ardından alışverişlerinizi de bilinçli bir şekilde sürdürdüğünüzde, aynanın karşısındaki sizi, siz bile tanıyamayabilirsiniz.

 

Vücut Tipime Göre Ceketi Nasıl Seçmeliyim?

Unutmayın şık ve elit duruş sergilemek için asla mükemmel vücut hatlara sahip olmanız gerekmiyor. Evet, vücut hatlarımız orantılı ve mükemmelse giyim alışverişlerdeki seçimlerimizi kolaylaştıracak ve haliyle ne giysek yakışır bir insan olmamızı sağlayacaktır. Ancak her ne kadar işimiz biraz zorlaşmış olsa da hala daha şıklığı ile dikkat çeken bir bayan olma ihtimalimiz var.

 

Daha önceki yazımızda vücut tipine uygun etek seçimi nasıl yapılır, bu konudan bahsetmiştik. Eğer okumadıysanız göz atmanızı tavsiye ederiz. Etek modelimizi vücut hatlarımıza göre belirledik. Şimdi sıra geldi vücut tipine göre ceket seçimi nasıl yapılır konusunu aydınlatmaya.

 

Boyunuz Kısaysa Ceket Seçimi Nasıl Olmalı?

Kısa Boylu Bayanlara Örnek Ceket Modeli

Kısa Boylu Bayanlara Örnek Ceket Modeli

Boyunuz kısa ise uzun boylu ceketler tercih ederek boyunuzu asla kısaltmayın. Sizin için en uygun olan ceket modellerinin boyları basende veya çok az daha altında olabilir. Unutmayın daha da kısa boya sahip olan ceket modellerini seçerseniz üst bedeninizi fazla kısa gösterecektir. Optimum ceket boyundan şaşmayın.

Boyunuz kısaysa muhtemelen omuz boyunuz da dar olacaktır. Bu sebeple ceketinizin yaka alanını geniş seçmemelisiniz. Ceket alışverişi yaparken mümkün olduğunca dar omuzlu yaka modelleri arasından seçim yapın.

 

Bacak Boyunuz Kısa, Gövdeniz Uzun ise Ceket Seçimi Nasıl Olmalı?

Kısa bacak Uzun Gövde İçin Bayan Ceket Modeli

Kısa bacak Uzun Gövde İçin Bayan Ceket Modeli

Gövdeniz uzun, bacak boyunuz kısa ise tercih edeceğiniz ceket modeli ile bu ikisini orantılamaya çalışmalısınız. Ceket boyunu kısa tuttuğunuz taktirde bedeniniz daha kısa, bacak boyunuz ise daha uzun bir görünüme kavuşacaktır. Mümkün olduğunca tercih edeceğiniz ceket modelleri belinizin hizasında veya yakın bir düzeyde olmalı.

 

Üst Bedeniniz Kısa ise Ceket Seçiminiz Nasıl Olmalı?

Üst Bedeni Kısa Bayanlar İçin Örnek Ceket Modeli

Üst Bedeni Kısa Bayanlar İçin Örnek Ceket Modeli

Üst bedeniniz, bacak boyunuza göre kısa ise bir önceki yöntemin tersini uygulayacağız. Yani ceketin boyunu uzun tutarak üst bedenimizin kısalığını gizleyeceğiz. Tercih edeceğiniz ceket modelinin boyu kalça altında ya da biraz daha aşağıya kadar uzanmalıdır. Üst bedeniniz kısaysa omuzlarınızın düşük görünmemesi için ceketlerde vatka takviyesinden yararlanabilirsiniz. Vatka ile birlikte mümkünse derin v yakaya sahip olan seçeneklerden tercih yaparak üst bedeninizi olduğundan daha uzun göstermeniz mümkün olacaktır.

 

Geniş Basenlere Sahipseniz Ceket Seçiminiz Nasıl Olmalı?

Geniş Basenli Bayanlar için Ceket Modelleri

Geniş Basenli Bayanlar için Ceket Modelleri

Basenlerinizin genişliğinin vücut orantınızı bozduğuna inanıyorsanız tercih edeceğiniz ceket modelleri sayesinde bu probleminizi minimum seviyeye indirebilmeniz mümkün. Basenlerinizi saklamak için uzun boy ceketleri tercih etmelisiniz. Ayrıca asimetrik kesim veya salaş görünüme sahip olan ceket modelleri de baseninizi gizlemenize önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

 

Dar Omuzlar İçin Ceket Modelleri ve Ceket Seçimi

Dar Omuzlar için Ceket Modelleri

Dar Omuzlar için Ceket Modelleri

Dar olan omuzları daha geniş bir şekilde göstermenize yardımcı olacak olan ceket modelleri ise mümkün olduğunca kabarık model yani karpuz kol ceketler olacaktır.

Karpuz modelini ceketlerde güzel bulmuyorsanız vatkalı ceketler ile de bu sorunu çözebilirsiniz. Mümkün olduğunca satın alacağınız ceketin kumaşının ser, kalın ve tok görünüme sahip olmasına da dikkat etmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.