Yeni Doğan Bebekler Neden Hıçkırır

04.02.2023
Yeni Doğan Bebekler Neden Hıçkırır

Yenidoğan bebeklerde hıçkırık görülmesi sık sık rastlanılan bir durumdur.

Yenidoğan döneminde bebekler dış dünyaya uyum sağlamakta biraz zorlanabilirler ve bu durum biraz zaman alabilir. Anne karnında sıcak ve güvenilir bir ortam olarak gördüğünden dolayı doğduktan sonra, sindirim sisteminde bazı süreçler atlatmak zorunda kalabilir.

 

Bebeklerde görülen hapşırma, hıçkırma, sıvı kaka ve gaz çıkaramama sorunları anne ve babaları endişelendirse de bu durum bebeklerin normal tepkileridir.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeklerde Hickirik Neden Olur

Diyafram kaslarının ritmik olarak kasılmalarından dolayı ses telleri birbirlerine yaklaşması ile birlikte oluşan bir durumdur. bir başka açıklaması ise bebeğin doyması ile alakalı bir bulgudur. Özellikle biberon maması ile beslenen bebeklerde, anne memesi ile beslenen bebeklere oranla mideleri daha hızlı genişlediğinden dolayı bebeklerde hıçkırık görülebilir. Herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden geçen bir durum olsa da uzun sürdüğünde anneler endişe duyabilmektedirler. Kendiliğinden geçmeyen hıçkırıklarda bebeğinizi dik pozisyona getirip sırtını sıvazlamalısınız.

Bu uygulama sonrasında da hıçkırık geçmiyor ise emzirmeyi deneyebilirsiniz. Halk arasında hıçkıran bebeklere limon suyu verildiği görülmektedir. Bu durum bebekte aspirasyon riskini doğurduğundan dolayı önerilen bir uygulama değildir. Bir yaşını geçen bebeklerde iç organlar gelişimlerinin ilerlemiş olmasından dolayı hıçkırıklarda azalmalar görülmektedir. Bebeğiniz bir yaşını geçmiş ve buna rağmen hıçkırık problemleri devam ediyor ise bebeğinizde gastroözefajinal reflü görülme riski olduğundan bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır. Yenidoğan bebeklerde görülen hıçkırıklar anne ve babaları daha fazla endişelendirmektedir. Bebeğine bir acı vereceğini düşünen anne ve babalar panikleyerek yanlış uygulamalar yapabilmektedirler. Hıçkırık bebeklerde bir acıya neden olmadığından endişelenmeye gerek yoktur.

 

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde hıçkırık olması durumundan korkan anneler bebeklerinin beslenmelerinde uygun yöntemleri uygularsa, hıçkırığı önleyebilirler. Biberon maması ile beslenen bebeklerde mama verilirken yavaş yavaş içmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz meme emerken hızlı emmeye başlarsa memeyi biraz çekip tekrar vererek yavaş emmesini sağlayabilirsiniz. Beslenme sonrasında bebeğinizin gazını alıp geğirmesini sağlamanızın da faydası olacaktır. Bebeğinizin beslenmesine dikkat ediyor, gaz çıkarımlarını doğru bir şekilde yapıyorsanız bebeğinizin hıçkırmasından endişe duymanıza gerek yoktur. Normal bir süreçtir ve belirli bir süre sonra kendiliğinden geçecek bir vücut tepkisidir.

Bu yazıya da bakın:

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.