Yiyeceklerdeki Kalori Nasıl Hesaplanır?

29.12.2022
Yiyeceklerdeki Kalori Nasıl Hesaplanır?

Yiyeceklerdeki Kaloriyi Nasıl Hesaplayacağız? Kilo sorunu yaşayanlar mutlaka daha önce bir kez de olsa kalori hesabına girmiştir. Peki hiç bu kalorilerin tam olarak ne demek olduğunu merak ettiniz mi? Herkes yiyeceklerde kalori olduğunu, fazlasının zararlarını bilir fakat asıl anlamını bilmez.

Kalori nedir?

Bilimsel olarak bakarsak, kalori bir enerji birimidir, tıpkı uzaklık birimi olan metre ya da ağırlık birimi olan kilogram gibi. Kalori, 1 gram ağırlığındaki suyun ısısını 1 derece arttıran enerji birimidir. Yani eğer 224 gram suyu 5 derece sıcaklığa getirmek isterseniz, ihtiyacınız olan 224 x 5 ya da 1120 kaloridir.

Kalori hesabı, ABD ve Avrupa’da farklı yapılır. Örneğin ABD’de porsiyon başına kalori yazarken, Avrupa’da ise ürünlerde 100 gram başına kalori miktarı verilir. Bu durum Türkiye’de de geçerlidir.

Kalori nasıl hesaplanır?

Kalori nasıl hesaplanır?

Kalori nasıl hesaplanır?

Kalorinin ne olduğunu anladık, peki kalori hesabı nasıl yapılır?

Rastgele bir çikolatanın kalorisini ölçmek için, önce suyunu emmeli, ardından yakmalısınız. Yakım işlemi yapılırken, ne kadar sıcaklık enerjisi dağıldığı da ne kadar kalori olduğunu gösterir. Kulağa mantıksız gelebilir fakat işin aslı bu çünkü dediğimiz gibi, kalori aslında bir enerji birimi.

Gıdaların kalorisini ölçmek için de kalorimetre adı verilen özel cihazlar kullanılır ve ölçüm yapılır. Tabii ki üreticiler daha basit yöntemler de tercih ederler. Paketleyecekleri yiyeceğin ne kadar yağ, karbonhidrat ve protein içerdiğine bakar, ardından gramajına göre kaloriyi hesaplarlar.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.