Bazı Sorunlarda Hamile Kalınıp Kalınmayacağı

23.03.2022
Bazı Sorunlarda Hamile Kalınıp Kalınmayacağı

Rahimde Yapışıklık Varken Hamile Kalınır mı?

Rahim içinde meydana gelen yapışmalar kadınların oldukça yaygın olarak yaşadıkları sağlık sorunlarından bir tanesi. Birçok nedenle oluşması muhtemel bu yapışıklıklar kadınlarda adet düzensizliğinden düşüklere bir dizi soruna neden olabiliyor.

Özellikle genç kadınların bu konuda en merak ettikleri soru:

Rahimde yapışıklık varken hamile kalınır mı? Rahimde yapışıklık varken hamile kalmak yapışıklığın durumuna göre mümkün olsa da bu durum sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye engel olma riski taşıyor.

Bu nedenle tanısı kolayca koyulabilen ve tedavisi mümkün olan bu sorunun çözümü için bir hekime başvurmakta fayda var.

Rahimde Yapışıklık Nedir?

Rahim içi yapışıklıklar çeşitli nedenlerle rahmin belli bir bölümünde meydana gelebilen yapışmalardır. Bu yapışmalar çok küçük çaplı olabildiği gibi, tüplerde ve rahim ağzında tıkanmaya kadar gidebilir. Rahim içi yapışmalar sezaryen ya da kürtaj sonrasında görülebildiği gibi, rahimde bulunan miyomla nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Zaman zaman menopoz sonrasında da kadınlarda rahimde yapışıklık görülebilir.

Rahimdeki Yapışıklık Nasıl Tedavi Edilir?

Rahimdeki yapışıklığın tedavisinde birçok yöntem kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi histeroskopidir. Bu yöntemde histeroskop kullanılarak rahimde yapışıklık bulunana alanlar tespit edilerek temizlenir.

Bunun yanında tedavide cerrahi yöntemleri kullanmak da mümkündür. Bu yöntemlerde rahim genişletilerek yapışan bölge kesilir.

Uygulanan bu yöntemlere paralel olarak hastaya hormon tedavisi de uygulanarak rahimde hasar görmüş olan bölgelerin kendisini yenilemesine destek olunur. Ancak burada rahim içi yapışıklığın yeniden nüksedebileceğini de hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle bu sorunu yaşayan kadınların sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmasında fayda vardır.

Rahim İçi Yapışıklık ve Hamilelik

Rahim içinde oluşan yapışıklıklar gebeliği engelleyen bir neden olabilir. Fetüsün anne karnında gelişebilmesi için rahme sağlıklı ve sağlam bir şekilde tutunabilmesi gerekmektedir.

Rahimde meydana gelen yapışıklıklar bu tutunmayı engellediği için oluşması muhtemel gebelikler düşükle ya da erken doğumla sonlanabilir.

Ancak böylesi bir sağlık sorunu yaşayan ve gebe kalmak isteyen kadınların tedaviden ve normal adet dönemine geçildikten sonra gebe kalmaması ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmemesi için bir neden yoktur.

Rahimde Kist Varken Hamile Kalınır mı?

 

Rahimde Kist Varken Hamile Kalinir Mi

Rahimde Kist Varken Hamile Kalinir Mi

 

Rahimde kist maalesef hemen hemen her kadında görülebilecek kistler arasında yer almaktadır. Rahimde kist kadınlarda ya da anne olmak isteyenlerde hamilelik öncesi rahim kistinin tespit edilmesi büyük bir avantajdır.

Bu sebeplerden dolayı her kadının 6 ayda bir kez jinekoloji doktorlarına gidip muayene olmaları çok önemlidir.

Kadınlarda çok sık şekilde görülen üreme bölgesi yani rahim kistleri ve bu kistlerin tedavileri esnasında kist varken ya da tedavisi sonrası rahimde kist varken hamile kalınır mı sorusu pek kadının merak ettiği sorulardan biridir.

Bu kistlerin oluşumu hanımların hamile kalma ihtimalini azaltabilir ama hamile kalmak imkansız değildir.

Hastalığın çözümü vardır. 30 dakika ile 1 saat arasında süren küçük bir ameliyat ile rahimdeki kistlerden kurtulunabilir.

Rahimde Kist Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kadınlarda adet düzensizliği, idrar yolunda oluşan rahatsızlıklar, kusma ve karın ya da kasıkta ağrı sindirim mekanizmasında oluşan ağrılar, ele kitle gelmesi, bel ağrısı ve sürekli karında şişlik olarak belirtilerini göstermektedir. Bu belirtilerden en az biri sizde de varsa hemen bir jinekologa gitmeniz tavsiye edilir.

Eğer erken teşhis konulursa hastalıktan kurtulma süreciniz de o kadar kısa sürecektir ve sağlığınıza çabucak kavuşabilirsiniz.

Hamileliği Engelleyen Kistler Var Mıdır?

Rahimde oluşan birçok çeşit kist türü vardır. Bu kistler dermoid kist, folikül kist, Korpus Luteum Kisti, Korpus Hemorajikum kisti, çikolata kisti, fibrom kisti, kanserli kistler ve polikistik over kistidir.

Bu kist türlerinden bazıları hamilelik için tehlike oluşturabilir fakat bazıları da hamileliğe hiçbir şekilde engel olmamaktadır. Hangi kistin zararlı olup olmadığını araştırma yaparak ya da uzman bir jinekolog ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Eğer rahim kisti olduğunuzdan şüpheniz var ise derhal bir jinekologdan randevu almanız önerilir.

Rahimde Kistin Bebeğe Zararı Olur Mu?

Genellikle yumurtalıkta oluşan kistler bebeği etkilemez. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ya da ameliyat sonrası hamileyken bebeğe hiçbir sakıncası yoktur. Fakat kist türlerine göre değişebileceğinden uzman bir hekime danışmanız daha doğru olacaktır.

Düzenli bir şekilde jinekologa gitmeniz kist gibi zararlı hastalıkların önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden önlemlerinizi en baştan almanız gerekmektedir.

Rahim Filmi Çekildikten Sonra Hamile Kalınır mı?

Rahim filmi, klasik röntgen çekme işleminin vajina içerisinde gerçekleşmesidir. İşlemde rahmin (vajinanın) genel durumu kontrol edilmektedir. Sağlık durumu ya da herhangi bir kist oluşumunun kontrolü veya genel tahliller bu yöntemle görülebilmektedir.

 

Fakat rahim filmi çekildikten sonra hamile kalınır mı sorusunun cevabı tam olarak verilememektedir. Ancak bu işlemi geçiren kadınların genelinde hamile kalınması durumu ile karşı karşıya kalınmıştır.

 

Rahim Filmi Ne İçin Yapılmaktadır?

 • Rahmin içerisinde bulunan mukus tıkaçlarını temizleyebilmek için,
 • Basınçlı kontrastın tıkadığı kanalları temizlemek için,
 • Rahim içerisinde biriken pıhtıları temizlemek için,
 • Tüp bebek tedavisinin olumlu sonuç verebilmesini sağlamak gibi bir çok amaç için tercih edilmektedir. Ayrıca Rahim Filmi, rahimde genel bir temizlik yaptığı için yumurta ve spermin daha rahat döllenmesi sağlar.

 

HSG Nedir?

HSG, rahim filminin diğer bir adıdır. Bazı yerlerde rahim filmi yerine, kısaca HSG ismi kullanılır. Fakat genelde jinekoloji alanında kullanılan bir terimdir.

HSG Nasıl Uygulanır?

 • HSG mutlaka alanında uzman bir Jinekolog, Doğum Uzmanı ya da Radyoloji Uzmanı ile çekilmelidir.
 • Hasta gerekli pozisyonda yerleştirilir ve yetkili kişinin rahim ağzını görmesi sağlanır.
 • Rahmin içerisine alet yerleştirilir.
 • Enjeksiyon yardımıyla basınçlı kontrast uygulaması yapılır.
 • Kanalların sıvı geçişleri kontrol altına alınır.
 • Ve film ışın yöntemiyle kaydedilir.
 • Uygulama anestezi gerektirmez.

 

Rahim Filmi Çekildikten Sonra Hamile Kalındığı Nasıl Anlaşılır?

Film çekildikten hemen sonra herhangi bir belirti görülmeyebilir. Belirtilerin görülebilmesi için, Rahim Filminin çekilmesinin ardından birkaç hafta geçmesi gerekir. Belirtiler, normal bir hamilelikte görülen belirtiler ile aynıdır. En yaygın olan hamilelik belirtisi ise, regl döneminin gecikmesidir. Fakat regl döneminin geciktiği ilk ayda, hamile olma durumu kesin değildir. Bu yüzden mutlaka uzman bir doktor ile irtibatta kalınması gerekir. Diğer belirtiler ise;

 • Yorgunluk ve baş dönmesi
 • Midede bulantı
 • Ani değişen ruh hali
 • Sık sık tuvalete çıkma isteği

 

 

Genellikle rahim filmi çektiren kadınların %90 oranında hamile kaldığı görülmüştür. Ancak tam tersi bir durumda söz konusu olabilir. Rahim Filmi, kesin olarak olumlu sonuç almayı vaat etmez.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.