Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? Doğru Çıkması İçin Kaçıncı Gün Yapılmalı?

19.04.2022
Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır? Doğru Çıkması İçin Kaçıncı Gün Yapılmalı?

Hamilelik testi ne zaman yapılır? en sık merak edilen konulardan birisidir. Doğru sonuçlara verebilmeniz adına bunu bilmeniz gerekir. Hamilelik testi erken yapılırsa, negatif durumlarla karşı karşıya kalma zorunda olabilirsiniz.

Bunun temel nedenlerinden birisi de  idrarda hala yeterince HCG olması denebilir. Doğal olarak kan da bulunan bu hormon sonrasında negatiflik sonucuna ulaşılabiliyor.

Bazen yanlış sonuçlara ulaşabildiğiniz olabilir.

Hamilesinizdir ama yapmış olduğunuz test negatif çıkmıştır. Böyle bir durumda hamilelik testini mutlaka tekrar yapmalısınız.

Silik çizgi hamilelik belirtisi mi? Hamilelik testinde pozitif çıkması ne anlama gelir gibi tüm bu soruları bilmeniz gerekir.

hamilelik belirtileri

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamile kaldıktan sonra devreye HCG hormonun salgılanması çıkacaktır. Hcg hormonu bir miktar yükselecektir. İlişkiye girdikten 8 gün sonrasında testi uygulamalısınız.

Çünkü ilişkiden 8 gün sonrasında artık gebe kalıp kalmadığınız tespiğt edilir hale gelmeye başlayacaktır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

 

hamilelik testi ne zaman yapilmali 1

Adet başlama gününden bir gün sonrasında hamilelik testini yapmak daha doğru bir adım olacaktır. Eğer ki test sonucu negatif çıkarsa yeniden yapınız. Fakat yeni bir testi hemen arkasından yapmak hatalı bir davranış olacaktır.

En doğru hareket ise testi bir hafta sonrasında yeniden denemek olacaktır. Adet başlangıcından bir gün sonra yapılan hamilelik testleri %100 doğru sonuca götürür. Diğer günlerde yapılan testlerin %2’lik yanılma payı olabilir.

Hamilelik test sonucunun doğruluğunu etkileyecek bir takım faktörler olabilir. Onlar;

Yumurtlama : Yumurtlamaya bağlı olarak hamilelik testi doğruluğunda etkileyecek bir durum söz konusu olabilir. Yumurtlama adet kanamasının 11-21. gününde oluyor.

Yerleşme Kanaması Zamanı: Yumurtayı döllemek, 6 ile 12 gü-n süre zarfı içerisinde gerçekleşen bir durumdur.

İdrarda ki Hcg Miktarı: İdrarınızda ne kadar Hcg hormonu bulunuyor son derece önemli bir konudur. Yapılan araştırmalar sonucunda ise bayanlarda HCG hormunu farklılık gösterebiliyor.

Hamilelik Testinin Hassasiyeti: Adet kanamasından bir gün sonra bu testi uygulamaya dikkat edin. Çünkü yüz de yüz doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Hamilelik Testinin Yanlış Negatif Çıkması

hamilelik testi yanlis negatif sonuc cikmasi

Hamilelik testinde beliren negatif ibaresi yanlış olabiliyor. Aslında hamilesinizdir ama test size yanlış bilgi vermiş olabilir. Bu ibarenin çıkmasının sebeplerinden birisi de çok erken hamilelik testine başvurmaktan kaynaklıdır.

Hamilelik testinin negatif sonuç vermesinin 5 Hatalı sebepleri var.

Hamilelik Testinin Çok Erken Yapılması

Hamilelik testinin çok erken yapılması, yanlış bir bilgiye ulaşmanıza neden olacak. Testi yapabilmeniz için idrarda ki HCG hormonun mutlaka yeteri düzeyde yükselmesi gerekiyor.

Hamilelik Testinin Doğruluğu

Her ne kadar gebelik testleri doğru sonuçları veriyor olsa da içlerinden yanlış sonuçları verenlerinde olduğu unutulmamalıdır. Hamilelik testinin en doğru sonuca ulaşması, uzmanlar tarafından labartuvar ortamında yapılan olduğu savunulabilir.

Üzüm Gebeliği (Molar Gebelik)

Son derece nadir olan bir gebeliktir. Bir hata sonucunda rahimde dokunun gelişmesinden kaynhaklı bir durumdur.

İdrarın Seyrelmiş Olması

Gebelik testi yapacaklar, sabah ilk idrarıyla yapması daha doğru olacaktır. Çünkü amaç, HCG hormonun en yüksek düzeyde olmasıdır. İlk yaptığınız idrarda hormon seviyesi daha yüksek olacaktır.

Test Sonucunun Yanlış Okunması

Bazı testlerde negatif ya da pozitif olduğunu gösteren çizgilerin ikincisi silik olabiliyor. Böyle durumda testi yaptıran kişiler bir yanılgıya düşebilir. Testi yaptıktan sonra telaş yapmadan dikkatlice bakmalısınız.

Hamilelik Testinde Yanlış Negatif Sonuç Nasıl Önlenir?

Doğru sonuca ulaşabilmeniz adına adet kanamasından bir hafta sonra gebelik testini yapmalısınız. Böylelikle negatif sonuç yanlışından kurtulmuş olursunuz. Hamilelik testinizi sabah ilk idrarınızla yapmalısınız. Test sonuçlarınızı çokn erken yahut çok geç takip etmemeye dikkat edin.

Hamilelik Testinin Yanlış Pozitif Çıkması

hamilelik testi yanlis pozitif sonuc cikmasi

Hamilelik testinin yanlış pozitif çıkması gibi durumlar olabilir. Hamilelik söz konusu olmadığı halde sanki hamileymişsiniz gibi testte pozitiflik görülebilir. Hamilelik testinde görülen yanlış pozitif durumun çıkmasınında bazı sebepleri var.

Kimyasal Hamilelik

Başarılı bir döllenme sonrasında hamilelik sona erecektir. Bu durum, kimyasal hamilelik olarak nitelendirilmektedir. Böyle anlarda herhangi bir belirti çıkmadan döllenme biterek normal adet döngüsüne geçilir.

Beyaz Kan Hücresi Fazlalığı

Her ne kadar gebe kalmasanız bile yanlış olarak pozitif çıkabilir. Bu durum beyaz kan hücresi fazlalığı nedeniyle yaşanabilir. İdrarınızda bulunan lökasit, yanlış sonuçların açığa çıkmasına neden olabilir.

İlaçların Yan Etkileri

Kullanmış olduğunuz ilaçların yan etki göstermesi sonucunda yanlış pozitif hamilelik görülebilir.

Dış Gebelik

Dış gebelik gerçekleştiği vakit kanda HCG seviyesinde bir yükselme durumu oluşur. Böyle anlarda büyümekte olan fetusun bekleme yapılmadan bir an evvel alınması gerekiyor.

Hamilelik Testinde İkinci Çizginin Silik Çıkması

hamilelik testinde silik cizgi cikmasi

Testte ikinci çizgi silik olursa, yanlış pozitif uyarısını verebiliyor. Silik çizginin görüntüsüyle ilgili bir tartışma söz konusu olabiliyor. Her ağızdan farklı bir ses çıkabiliyor. Çizginin silik şekilde çıkması daha çok idrarla ilgili olarak kimyasal reaksiyondan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. İkinci bir silik çizgi çoğunlukla yanlış bilgiyi verebilir.

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Hamile Olduğum Anlamına Mı Gelir?

Silik çizgi, çok sık rastlanılan bir şey değildir. Çok nadir olarak insanların başına gelebilecek bir olaydır. HCG hormonu yeterli düzeyde olmadığı zaman silik çizgi çıkma durumu söz konusu olabilir. Böyle bir şey çıkarsa çok kesin olmamakla birlikte hamile olduğunuzu söyler.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.