Kimyasal Gebelik Nedir?

25.02.2023
Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik, birçok kadının karşılaştığı bir durum olsa da, doktor kontrolü olmadan anlaşılabilmesi oldukça zordur.

Kimyasal gebelik, normal bir hamilelik olmadan döllenen yumurtanın, daha iyi ve sağlıklı bir şekilde embriyoda gelişme olmadan devam etmesi, buna ek olarak da yalnızca laboratuvar tetkikleri ve hamilelik testleri kullanılarak tespit edilme durumudur. Bu durumda yapılan gebelik testlerinde, hamilelik hormonu olan BGCG yüksek çıkmaktadır. Bu durumda da sonuç pozitif çıkmaktadır. Bu sonuç elde edildiği zaman, sağlıklı bir hamilelik ve gebelik süreci ortaya çıkmamaktadır. Çünkü, döllenme olsa bile anne rahminin içerisine yerleşemeyecek ve dolayısıyla da düşük ortaya çıkacaktır.

Dış Gebelik ve Kimyasal Gebelik Birbirinden Farklı mı?

Dis Gebelik ve Kimyasal Gebelik Birbirinden Farkli mi

Gebel itibari ile bakacak olursak, kimyasal gebelik ve dış gebelik, birbirinden tamamen farklı bir durumdur. İlk gebelik türünde, kan sonucunda ortaya çıkan hcg değeri hızla düşmekte ve vücut kendi kendine düşük gerçekleştirmektedir. Ayrıca, dış gebelik, kısa bir doktor müdahalesi ile anlaşılırken, kimyasal gebelikte teşhis konulması için bazı kan ve ultrason tetkikleri yapılması gerekmektedir.

 

Kimyasal Gebelikte Hamilelik Sonlandırılır mı?

Kimyasal gebelik, doktorlar tarafından sağlıklı bir durum olarak algılanmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman, embriyo gelişimini gerçekleştiremediğinden dolayı, vücudun düşük işlemi yapmasına, bu teşhisin ismi verildiğini söylemiştik. Öncelikle, kadınların en büyük korkusu olan, bu gebelik türünden sonra tekrar hamile kalınıp kalınamayacağıdır. Cevap vermeliyiz ki, kadınların tekrar gebe kalmalarında bir engel yoktur. Yeni gebelikte de, önceki gibi kimyasal bir gebelik durumunun söz konusu olması kesin değildir. Yani, yaşamış olduğunuz sorundan sonra, yeni bir gebelik durumunda hiçbir problem ortaya çıkmayabilir. Teşhis konulduktan sonra, düşük olacağı ya da kürtaj yapılacağı, doktorunuz tarafından sizlere söylenecektir. Sonuç ne olursa olsun, tedavisi olan bir durumdur ve tekrar hamile kalınması konusunda problem ortaya çıkmayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.