Güneşten Korunmak İçin Alınacak Önlemler

Cilt yapısına göre güneşin olumsuz etkileri ve güneşten nasıl korunabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Güneşten korunmak için dikkat edilecek hususlar nelerdir? Bu konuya değineceğiz. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için alınacak tedbirlere yer vereceğiz.

18.06.2023
Güneşten Korunmak İçin Alınacak Önlemler

Yaz ayı geldi, sıcaklar başladı. Televizyon haberlerinin bir numaralı konusu gün yüzüne çıktı; Güneşten korunmak için ne yapmalıyız? Eminiz ki hepiniz çok iyi ezberlediniz. Ancak, Güldane olarak biz de bu konu hakkında yazmazsak olmaz dedik. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için neler yapılmalı? Bu yazımızda bu konuyu ele alıyoruz.

Cilt tiplerine göre güneşin olumsuz etkilerinden nasıl korunabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Güneşten korunmak için alınacak tedbirler nelerdir? Kısaca buna değineceğiz. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için alınacak tedbirlere değineceğiz.

Güneşten korunmak için alınacak tedbirler

Yaz ayları demek güneş ve sıcak demek. Sıcak yaz aylarının yaşandığı bu günlerde hem denizin tadını çıkarıp serinlemek hem de bronzlaşıp güzel bir görünüm kazanmak için bolca güneşe maruz kalmaktayız.

Güneşin vücudumuzda D vitamini oluşumunu sağlama etkisi vardır. Birçok bilimsel araştırmada D vitamininin, raşitizm, osteoporoz ve benzeri kemik hastalıklarına, romatizmal ve iltihabi rahatsızlıklara olumlu etkileri tespit edilmiştir. Ancak, her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi güneş ışığının da fazlası zararlıdır.

Güneşten Korunmak İçin Dikkat Edilecekler

Özellikle öğle saatlerinde güneşin direkt etki ettiği vakitlerde uzun süre güneşe maruz kalmak, ciddi cilt sorunlarına neden olabilir. Kafayı güneşten korumamak, baygınlık, güneş çarpması gibi rahatsızlıklara yol açar.

Sarışın ve Kızıllar İçin Güneşin Etkileri:

Açık tenliler ve genellikle cilt rengi beyaz yada açık pembe olan sarışın ve kızıllar güneşe karşı dikkat gerektirecek derecede hassastırlar. Bu tür bir cilt tipine sahipseniz, korunmasız bir şekilde güneşte kalmanız cildinizde yanıklara yol açabilir ve bunun sonucunda uzun vadede cilt kanseri riskiniz artacaktır.

Güneşten korunmak için ne yapılmalı

Güneşten korunmak için ne yapılmalı

Açık tenli kişilerin güneşten korunmak için vücudunuzda losyon türü nemlendiricileri, yüzünüz için ise güneşten koruyucu krem türlerini tercih etmeniz doğru olacaktır. Losyonlar, sıvı kıvamları sayesinde gözeneklerin tıkanmasını önler ve gövdeye daha kolay uygulanır. Bu özellikleri ile genellikle ciltleri kuru ve hassas olan açık tenliler için daha uygundur.

Açık tenli iseniz 50 ve üzeri koruma faktörüne sahip ürünleri kullanmanız gerekir. Bunun yanından uzun süre direkt güneşe maruz kalmamaya özen göstermeniz tavsiye edilir. Güneşten korunmak için güneş gözlüğü ve geniş kenarlı şapka kullanmanız da oldukça faydalı olacaktır.

Yüz, boyun ve el gibi açıkta kalarak sürekli güneşe maruz kalan yerlere ise her mevsim koruyucu krem kullanmalısınız. Öğlen 11:00 ile 15:00 arası güneşin en tepede olduğu saatlerde mümkünse uzun kollu ya da cildinizi direkt güneş ışınlarından koruyan elbiseler giyilmesi güneş yanıklarından korunmak için etkili olur.

Kumral Tenliler İçin Güneşten Korunma Yöntemi

Kumral cilt tiplerinde genellikle güneşe karşı duyarlı olurlar. Kumral bir cilde sahipseniz uzun süre güneşe maruz kalmak, cildinizde yanıklar ortaya çıkmasına neden olabilir. Kumralların ciltleri, sarışınlara göre biraz daha güçlüdür. Bu nedenle 30 koruma faktörüne sahip ürünleri kullanabilirsiniz.

Bunun yanında eğer güneşe karşı hassaslaştığı etkisi bulunan antibiyotik, romatizma veya doğum kontrol hapları gibi ilaçlar kullanıyorsanız daha dikkatli olmanız faydalı olacaktır.

Esmer Tenliler İçin Güneşin Etkileri ve Korunma Yöntemleri

Esmer ciltliler, güneşten korunmak için 15 koruma faktörüne sahip ürünler tercih edebilir. Siz de esmer bir tene sahipseniz her ne kadar ten renginiz koyu olsa da tıpkı diğer cilt tiplerindeki gibi özellikle öğle saatlerinde ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Cildiniz kuru ise krem, yağlı ise losyon ve sprey formunda ürün kullanabilirsiniz. Uygulanması kolay ve cildin hava almasına izin verdiği için su bazlı ürünleri tercih etmeniz doğru olacaktır. Tüm bunların yanında her ne kadar korunuyor olsak bile öğle saatlerinde güneşe maruz kalmaktan kaçınmalısınız.

Güneşlendiğiniz süreleri kısa tutmalı, mümkün olduğunca şemsiye, şapka, güneş gözlüğü gibi güneşin etkisini azaltıcı ürünler kullanmalısınız.

Güneş kremleri ile güneşten korunma

Güneş kremleri ile güneşten korunma

Unutmayın, sağlıklı bronzlaşma yavaş ve zamana yayılarak gerçekleştirilmelidir. Gereğinden fazla ve korumasız olarak güneşe maruz kalmak, cildinize ve sağlığınıza zarar verebilir. Eğer uzun süre güneşe maruz kaldıysanız ve güneşten etkilendiğinizi düşünüyorsanız size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Güneşin Zararlarından Korunmak İçin Dikkat Edilecek Noktalar

Yaz sıcaklarından ve güneşin zararlarından korunmak için bütün cilt yapılarına sahip, herkesin ortak dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Güneşten korunmak için herkesin uyması gereken kuralları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaya çalışın: Saat 11:00 ile 16:00 arası fazla güneş altında kalmamaya özen gösterin. İlla ki kalacaksanız güneşten koruma faktörü 50 (SPF) olan güneş kremleri kullanmaya dikkat edin.
  • Cilt yapınıza uygun doğru güneş kremleri kullanın: Birçok kozmetik firması, güneşten korumak için çeşitli güneş kremleri üretir. Cilt yapınıza göre doğru bir güneş kremi kullanmak, sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır.
  • Güneş koruyucuları doğru şekilde kullanın: Güneşten korunmak için kullandığınız güneş koruyucu kremleri evden güneşe çıkmadan yarım saat önce sürün.
  • Koruyucu kremleri 2 saatte bir yenileyin: Güneş ışınlarından korunmak için sürdüğünüz güneş koruyucu kremlerin etki süresi ortalama 2 saattir. Herhangi bir müdahaleye maruz kalmayan (Duş, yüzme, terleme vs.) kremleri 2 saatte bir yenilemeyi unutmayın.
  • Burun üstü, ense ve yanaklara daha çok önem verin: Güneş yanıklarına en hassas bölgeler burun üstü, yanaklar ve ensemizdir. Bu bölgelere ekstra önem verin.
  • Açık renkli, çok ince olmayan kıyafetler tercih edin: Siyah, güneş ışınlarını en çok çeken renk olarak bilinir. Güneşli havalarda, özellikle sabah 11:00 ila 16:00 arası koyu renkli kıyafetler yerine açık renkli kıyafet tercih etmeye dikkat edin.
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.