İnsan Vücudu Hakkında Gerçek Sanılan 12 Yanlış Bilgi

İnsan Vücudu Hakkında Gerçek Sanılan 12 Yanlış Bilgi

Çocukken veya popüler kültür aracılığıyla insan vücuduna dair öğrendiğimiz çoğu şey aslında yanlış. İnsanların beyninin sadece yüzde 10’unu kullandığı hakkındaki şehir efsanesi bunlardan akla ilk geleni. İşte bedenimize dair gerçek sandığımız yalanlar.

Özel Kıyafet Olmadan Uzayda Patlar ya da Donarsınız

Uzay boşluğunda astronotların kıyafeti olmadan patlayacağına ya da donacağına dair yaygın bir efsane var. Bunun mimarı genelde filmler olurken, açıkçası vücudunuz genişler fakat cildiniz sizi hayatta tutmaya devam eder. Ayrıca uzay boşluğunda anında donmanız da mümkün değil ve sıcaklık vücudunuza bu kadar hızlı aktarılmaz.

Peki gerçekte ne olur? Gaz baloncukları kan dolaşımınıza girmeye başlar ve ardından dolaşım sisteminizi engeller. Yaklaşık 10-15 saniye içinde oksijen eksikliği başlar. 2 dakika sonra ise hayatınızı kaybedersiniz. Nefesinizi tutmayı denerseniz de ciğerleriniz patlar.

Çift Eklemli Kollar

Kimi insanlarda çift eklem olduğuna ve bu şekilde vücutlarını her yöne çevirebildiklerine dair bir şehir efsanesi var. Aslında bu doğru değil fakat bazı insanlar genetik olarak daha esnek bağlara ve daha küçük kemiklere sahipler, bu yüzden de eklemleri fazla eğiliyor.Bilimsel araştırmalar da buna eklem hipermobilitesi adı veriliyor ve kollarını 180 derece eğebiliyorlar.

Tıraş Olmak Daha Çok ve Daha Kalın Kıl Çıkarır

Ergen erkekler arasında bu da oldukça yaygın olan bir inanıştır. Kılların büyümesinin tek sebebi ise cildin altındaki foliküllerdir. Aslında kıllarınız daha kalın çıkmaz fakat koyu renkli olduğu için kalın gözükür.Ergenler ise tıraş sonrası kılların daha hızlı çıktığını fark edebilir fakat bunun sebebi, hormonların kıllanmayı hızlandırmasıdır. Bunun tıraşla bir ilgisi yoktur.

Parmak Çıtlatma Artrite Sebep Olur

Birçoğumuzun annesi küçükken parmaklarımızı, bileğimizi çıtlattığımızda zarar vereceğimizi söyleyerek bizi uyarmıştır. Üzgünüz anneler fakat bunun hiçbir bilimsel kanıtı yok. Çıtlatırken ortaya çıkan ses ise gaz baloncularının, eklemlerin etrafındaki sıvıyla olan temasıdır. Bu gazın tekrar sıvıya karışması için biraz zaman gerekir. Bu yüzden ard arda parmaklarınızı çıtlatamazsınız.Buna rağmen, parmak çıtlatmak artrite sebep olmasa da, ellerin şişmesine ve kavrama gücünün azalmasına neden olabilir. Bu yüzden yine de alışkanlık hâline getirmeyin.

Tat Duyusu ve Dil Haritası

Dilin farklı kısımlarında, farklı tat alma duyularının olduğu söylenir. Buna göre dil 4 kısma ayrılmıştır; tatlı, tuzlu, ekşi ve acı.Fakat bunların hiçbiri gerçek değildir. Ortalama bir insanın dilinde yaklaşık 10 bin tat alma cisimciği vardır ve bunların her birinde 100 kadar tat reseptörü yer alır.

Düşük Işıkta Kitap Okumak / TV İzlemek Gözlere Zarar Verir

Yine aileler, çocuklarının düşük ışıkta bir şeyler okumasını veya TV izlemesini istemez ve bunun gözlere zarar vereceğini söyler. Bu her ne kadar baş ağrısına sebep olsa da, karanlıkta kitap okumak gözlerinize hiçbir kalıcı zarar vermez.Aynı şekilde çok yakından TV izlemek de gözlerinize onarılamaz bir hasar getirmez. Gözlerdeki problemler, daha çok yaş ve genetikle ilgilidir. Masanızdaki lambanın parlaklığı ya da televizyonun ışığıyla değil.

Hapşururken Kalp Durur

En büyük şehir efsanelerinden birisi de, hapşurduğumuzda kalbimizin bir anlığına durduğudur. Eğer bu gerçek olsaydı, her hapşurduğumuzda bir nevi kalp krizi yaşardık.Hatta bu gerçek olsaydı, Güneş ışığına karşı hassasiyeti olanlar ve ışıkta hapşuranlar, adeta vampir gibi sadece geceleri dışarı çıkabilirdi.

İdrar Denizanası Isırmasına İyi Gelir

Bu da yine plajlardaki bir şehir efsanesidir ve kimi insanlar, denizanası ısırığının ardından arkadaşının üzerine idrarını yapar. Fakat bunun ne kadarı gerçek?Gerçekte, idrar bu yarayı daha da kötü hâle getirir. Taze su, denizanası ısırığının hücrelerini canlandırırken, insan idrarının da yaklaşık yüzde 95’lik kısmı sudan oluşur. Yani faydadan çok zararı vardır.

İnsanların Sadece 5 Duyusu Vardır

Küçüklükten beri aynı şeyi öğrendik. İnsanların 5 duyu organı vardır ve bunlar; koku alma, tat alma, dokunma, duyma ve görme olarak sıralanır. Bunlara sadık kalsak da, aslında insanların duyu oranları daha fazla.

Örneğin eklemlerin pozisyonunu algılama duyusu olan propriosepsiyon bulunuyor. Denge duyumuz, acı duyumuz, sıcaklık ve zaman duyumuz da bulunuyor. Kısacası, duyu organlarımız beş taneyle sınırlı değil.

Sakızı Sindirmek Yıllar Alır

Sakızları yutmanın zararları söylenirken, sindirim sisteminde bunların yıllar içinde yok olduğu söylenir. Aslında bunun da gerçeklik payı yok ve tıpkı diğer sindirilemeyen besin maddeleri gibi, tuvalete girdiğimizde sakız ıda atarız.

Süt Mukus Üretimine Sebep Olur

Grip veya nezleyken, süt içmemeniz söylenir. Bunun sebebi de mukus üretimini, yani sümüğü arttırmasıdır.Süt ürünleri balgamı daha kalın hâle getirebilir fakat vücudun fazla mukus üretmesine sebep olmaz.

Alkol Sıcak Tutar

Soğuk gecelerde alkol tüketmenin vücudu ısıttığına dair bir şehir efsanesi vardır. Aslında insan vücudu, alkol tüketimine ciltteki kan akışını hızlandırarak cevap verir. Bu his ise vücut sıcaklığınızın arttığı hissini uyandırır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.