Küflü Yiyecek Yemek Ne Zaman Güvenlidir?

31.12.2022
Küflü Yiyecek Yemek Ne Zaman Güvenlidir?

Küflü Yiyecek Yemek Ne Zaman Güvenlidir ? ; ABD’de üretilen gıdanın yüzde 30’u her yıl çöpe gidiyor ve bu rakamsal olarak 48.3 milyar dolara denk. Her yıl zengin ülkeler 222 milyon ton gıdayı çöpe atarken, bu birçok Afrika ülkesinin toplam gıda üretimine eşit miktarda.

Evlerimizde bu kadar çok israfa yol açarken, pek çok yiyeceği de sırf bozuldu zannedip çöpe atıyoruz. Fakat yeterince dikkat ediyor muyuz? Bazı küflenmiş ya da son kullanma tarihi geçmiş yiyecekleri yine de yemek güvenli mi?

Yazı Başlıkları

Küf görünce ne yapmak gerekir?

Küfler, mikroskopik boyutlarda mantarlardır ve türlerine göre binlerce oldukları düşünülüyor. Aslında hâlâ da bilim adamları keşfetmeye devam ediyor.

Bazı mantarlar alerjik reaksiyonlara, solunum problemlerine yol açabilirler ve kimisi de daha tehlikelidir. Buna rağmen, bazı mantarlar da tam aksine sevdiğimiz yiyeceklerin oluşumu için gereklidir. Örnek vermek gerekirse, pek çok peynir mantarlar ve küfler yardımıyla yapılır. Birçok durumda bu ürünleri tüketmekte sorun yoktur.

Peki sebzelerde durum ne? Salatalık, şeftali ya da domates gibi yumuşak yapılı sebzeler küflendiğinde tüketilmez hâle gelirler fakat lahana, biber ya da havuç gibi sebzelerde genellikle sorun yaşanmaz. Küfü üzerinden aldıktan sonra yiyebilirsiniz.

Sert yapılı peynir türlerinde de küf üstünden alındıktan sonra tüketmekte genelde sorun yoktur fakat temiz bir bez kullanmayı unutmayın, küfün peynirin kalanına bulaşmamasına özen gösterin.

Küften nasıl korunulur?

Peki küflenmeyi nasıl minimum seviyeye çekeriz? Küf ideal olarak sıcak ortamlarda ortaya çıkar fakat nem varsa, sıcaklık da önemsizdir. Bu yüzden soğuk buzdolaplarında dahi küflenme görülür. Önüne geçmek için en iyi yöntem, küflenme olasılığı olan yiyecekleri asla uzun süre buzdolabı dışında bırakmamak ve vaktinde tüketmektir. Kimi yiyeceklerin, diğerlerine göre küflenme süresi çok daha hızlıdır.

Aynı zamanda her birkaç ayda buzdolabınızın içini bir yemek kaşığı karbonatlı suyla temizlemeniz önerilir. Eğer küflü bir yiyecek bulursanız,  yayılmasını önlemek için de bir an önce temizlik yapmalısınız. Çünkü küf parçacıkları hızlı şekilde tüm dolaba, diğer sebze ve meyvelere yayılırlar.

Aynı zamanda küflü yiyecekleri koklamayın da. Burnunuza girebilecek herhangi bir bakteri, ciddi solunum problemlerine yol açabilir.

Son kullanma tarihi gerçekten önemli mi?

Genelde herkes yiyecek-içecekleri burnuyla koklar, test eder ama artık daha çok paketlerde yer alan son kullanma tarihlerine bakıyoruz. Peki ya paketin tarihi geçtiyse?

Genelde bu konuda hataya düşüyoruz ve paketin son kullanma tarihi geçtiyse, asla tüketilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Aslına bakarsanız, bu sadece hükümet kanunları tarafından şart koşulan bir gerekliliktir ve bir güvenlik standartıdır. Yani ürünün o tarihten sonra tüketiminin zararlı olacağını değil, ideal tüketim tarihinin o süre zarfı olduğunu söyler.

Elbette ki bu tarihleri dikkate almak önemlidir fakat sırf SKT üzerinden birkaç gün geçti diye gıdaları çöpe atmak iyi bir fikir değildir.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.