Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bu sayfamızda son dönemlerde gündemde olan meditasyon konusunu işliyoruz. Meditasyon nedir? Meditasyon faydaları neler? Çeşitleri nelerdir? Meditasyon nasıl yapılır? sorularına da cevap aramış olacağız.

23.06.2023
Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızın konusu meditasyon üzerine olacak. Meditasyon nedir? Meditasyon çeşitleri nelerdir? Sağlık için faydaları var mı? Varsa meditasyonun faydaları nelerdir? Bu gibi teorik bilgilerin yanında bir de meditasyon nasıl yapılır sorusuna da cevap aramış olacağız. Son dönemlerde gündemde olan meditasyon konusunu işleyeceğiz.

Meditasyon terimi ilk duyduğunuzda gözünüzü korkutabilir ve bilimsel, uzmanlık gerektiren bir fiil gibi gelebilir. Ancak, meditasyon öyle sanıldığı gibi zor bir şey değildir. İnsanlar binlerce yıldır gelen birçok farklı kültürde ve millette tam adı meditasyon olmasa bile değişik adlarla meditasyon yapmışlardır.

Şimdilerde ana akım gibi göründüğüne bakmayın, aslında meditasyon yüzyıllardır farklı kültürlerde farklı isimler altında yapılır. Meditasyonu denemeye hazır mısınız? İşte meditasyonla ilgili bilinmesi gereken önemli bilgiler. Öncelikle meditasyon nedir? Meditasyon nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını teorik olarak ele alalım.

Meditasyon Yapmak Ne Demek?

Meditasyon nasıl yapılır

Meditasyon nasıl yapılır

Meditasyon nedir dediğimizde bilinmesi gereken şeylerden biri, insanın vücudunu ve zihnini dinlendirme sanatıdır diyebiliriz. Meditasyon yeni çıkan bir şey değildir. Binlerce yıldır var olmuştur. Meditasyon, Zen ve Tibet Budizm’i, Hinduizm ve Taoizm’de kökleri vardır. Bazı bilim adamlarına göre meditasyon yapmak, yüksek ruhsal farkındalığa ulaşmak için “zihinsel egzersiz yapma” anlamına gelir.

Ancak, meditasyon yapmak için dindar olmanıza gerek yok. Birçok insan dinden bağımsız olarak stresi azaltmak, daha derin bir sükunet duygusu bulmak ve iç huzuru sağlamak için meditasyon yapar. Meditasyon yaparken çoğu insan ilk denemeden sonra odaklanma ve sakinleşme duygusunda artış hisseder.

Meditasyon ne demek? Meditasyonun çok farklı türleri vardır. Bu nedenle yaşam tarzınıza, yaşınıza ve fiziksel yeteneğinize uygun bir meditasyon türü bulmanız olasıdır.

Meditasyon Çeşitleri

Meditasyonun kendi arasında çeşitleri olduğunu meditasyon nedir başlığı altında yukarıda belirtmiştik. En bilinen meditasyon çeşitleri şunlardır;

 • Transandantal Meditasyon
 • Zen Meditasyonu
 • Farkındalık Meditasyonu

Bunların yanı sıra meditasyon, yoga uygulamasının bir parçası olabilir.

Örneğin yürüme meditasyonunu ele alalım. Sessiz bir alanda yürürken, vücudunuzun fiziksel duyumlarına çok dikkat edersiniz. Nefesinize veya esintinin cildinizde nasıl hissettiğine konsantre olabilirsiniz. Farklı meditasyon biçimlerinin dört ortak noktası vardır:

 • Pratik yapmak için sessiz, dikkat dağıtıcı olmayan bir alan
 • Rahat bir pozisyon (oturma, uzanma, yürüme veya yogadaki gibi çeşitli pozisyonlar)
 • Nefes alma deneyimi gibi belirli duyumlara odaklanmış dikkat
 • Açık bir tutum (dikkat dağıtan şeylerin ve düşüncelerin zihninize serbestçe gelip gitmesine izin vermek)

İlginizi Çekebilir: Aura Nasıl Yükseltilir

Meditasyon Nedir? Meditasyonun Faydaları Nelerdir?

Meditasyon çeşitleri

Meditasyon çeşitleri

Meditasyon insan vücuduna fiziksel ve zihinsel olarak dizi faydaları olduğu bilinir. Meditasyonun insan için faydalarını saydığımızda;

 • Johns Hopkins Üniversitesi’nin bilim adamlarının yaptığı bilimsel çalışmalar ve JAMA Internal Medicine‘de yayınlanan bir araştırmaya göre farkındalık meditasyonu insanda kaygı, depresyon ve ağrıyı iyileştirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
 • Meditasyon genellikle zihni ve bedeni rahatlattığı için, stres kaynaklı zihinsel rahatsızlıklara ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir .
 • Meditasyonun faydaları arasında kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını da sayabiliriz.
 • Meditasyon, birçok bilim adama tarafından kaygı bozuklukları, anksiyete ve depresyonu hafifletmek ve yaşam kalitelerini artırmak için önermektedir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyonla ilgili teorik olarak meditasyon nedir? Faydaları nelerdir? Meditasyon çeşitleri nelerdir? Gibi soruların cevaplarını aldıktan sonra şimdi de meditasyon nasıl yapılır gibi pratik cevapları ele alalım. Öncelikle meditasyon yapmak için ilk başlarda heyecan yaşayabilirsiniz ve öğrenirken kendinizi sakin hissetmemeniz normaldir.

Bunun yerine aklınız başka yerlere gittiğinde üzülürsünüz veya kendinizi huzursuz hissedersiniz. Bu duyguları fark ederseniz, yargılamadan bir açıklık ve kabul duygusunu korumaya çalışın. Sakinlik, bu kabullenme tutumundan doğar.

Meditasyon yapmaya başlamadan önce şunları akılda bulundurmakta fayda var…

 • Rehberli meditasyonla başlayın: Rehberli meditasyonda, bir öğretmen veya eğitmen (şahsen veya bir online kurs) meditasyona öncülük eder. Nefesinize veya diğer vücut duyumlarınıza odaklanırken egzersiz boyunca size rehberlik edilecektir. Rahatlamanıza yardımcı olabilecek sakinleştirici bir sahneyi gözünüzde canlandırmanız istenebilir.
 • Bir meditasyon uygulaması indirin: Çevrimiçi meditasyon dersleri ve mobil uygulamalar, yeni başlayanlar için başlamak için iyi yerlerdir. Çeşitli meditasyon türleri ve uzunlukları sunarlar. Birçok uygulama, çocuklar için de rehberli meditasyon sunar.
 • Kısa tutun: İlk başlarda kısa aralıklarla meditasyon yapmak isteyeceksiniz. Beş dakika iyi bir seçenektir. Ondan sonra daha uzun oturumlar oluşturabilirsiniz.
 • Pratik yapmak için rahat bir yer bulun: Meditasyon yapmak için sessiz ve rahat bir yer bulduğunuzdan emin olun. Bu sayede dikkat dağıtıcı unsurların sınırlandırılmasına yardımcı olacaktır. Sadece var olmak ve her an neyin ortaya çıktığını fark etmek için kendinize bu zamanı ve alanı verin.
 • Zamanlamayı deneyin: Güne başlamak için uyandıktan sonra yatakta, kısa iş molalarında, yürüyüş yaparken veya yatma vakti rutininizin bir parçası olarak en iyi hissettiren ve tutarlı bir şekilde neyin yapılabileceğini görmek için günün farklı zamanlarıyla deneyler yapın. Biraz pratikle, düzenli bir alışkanlığa dönüşebilir.
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.