Yemeniz Gereken 8 Mor Renkli Sebze ve Meyve

27.06.2022
Yemeniz Gereken 8 Mor Renkli Sebze ve Meyve

Sağlıklı bir diyet her zaman için renkli olandır. İşte mor renkli gıdalardan oluşan listemiz ve sağlığınız için olmazsa olmazlar.

Meyve ve sebzeler de beş ana renk kategorisinde karşımıza çıkarlar; kırmızı, sarı/turuncu, mavi/mor, beyaz ve yeşil. Her bir rengin temsil ettiği bir anlam varken, bunlar bir vitamin, mineral veya antioksidan madde olabilir. Örnek vermek gerekirse, yeşil sebzelerde bolca K vitamini ve folik asit yer alırken, turuncu ve sarı meyve – sebzelerde ise genelde C vitamini bulunur.

Her ne kadar bunlara her zaman uyulmasa da, meyve ve sebzeleri gruplandırıp her kategoriden yemek önemlidir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli besinleri alırsınız fakat mor renk de hiçbir zaman ihmal edemeyecekleriniz arasındadır.

Saglığımız Açısından Neden Mor Renkli Sebze ve Meyveler Yemeliyiz Merak Ettiniz mi Hiç?

Mavi ya da mor sebze ve meyveler yüksek miktarda güçlü antioksidanlar içerirler. Antioksidanlar ise vücudunuzun yaralanmalara, stabil olmayan moleküllere karşı savaşmasını sağlayan bileşenlerdir. Bu moleküller sindirim, spor, stres ve hava yoluyla alınırken kısa sürede etkisizleştirilmeleri gerekir. Aksi takdirde hücrelerde zarara yol açarlar. Antioksidan içeren gıdalar ise bunlarla savaşmanın en iyi yoludur.

Özellikle de mor renkli gıdalarda bolca antioksidan bulunurken aynı zamanda diyabetle ve kolesterolle savaşmanıza da yardımcı olurlar.

 • Pancar
  Pancarın o koyu rengi aslında sağlığa olan inanılmaz faydalarına işaret ediyor. Bu sebzelerde yüksek miktarda A, C ve B6 vitamini yer alırken ek olarak lif, folik asit ve mineraller de içeriyorlar.
  Kronik hastalık risklerini düşüren pancar aynı zamanda kan basıncınızı kontrol etmenize yarar sağlıyor ve bunamayı geciktiriyor.
 • Yaban Mersini
  Bu ufak, morumsu renkli meyveler bolca antioksidan içerirken sağlığa son derece yararlılar. Ayrıca kalsiyum, demir, çinko, K ve C vitamini gibi minerallere de ev sahipliği ediyorlar.
  Bir araştırmaya göre yaban mersini tüketmek kanser hücrelerinin oluşumunu yüzde 50 oranında azaltırken, diyabet ve kalp hastalığı, hatta obeziteye dahi iyi geliyorlar.
 • Lahana
  Kırmızı veya mor lahana olarak da bilinen sebze bolca sülfür içerirken aynı zamanda çeşitli antioksidanlara da sahip. Lahana gibi sebzelerin kanser riskini azalttığı ve iltihaplara iyi geldiği söylenirken içinde bolca fiber ile K vitamini de mevcut.
  Kırmızı lahanayı özellikle salata içinde biraz limon, zeytinyağı ve tuzla lezzetli hâle getirebilirsiniz.
 • Böğürtlen
  Böğürtlenin de yaban mersinine benzer şekilde inanılmaz sağlık faydaları bulunuyor. Benzer antioksidanlar içeren bu meyve aynı zamanda C vitamini, lif, potasyum ve magnezyum yönünden de zengin bir kaynak.
  Akciğer, göğüs, kolon ve prostat kanserlerini yavaşlattığı araştırmalarla kanıtlanan böğürtlen tek başına da lezzetli olurken, çeşitli meyve sularıyla, tatlılar ve hatta salatalarla dahi güzel gidiyor.
 • Mor Karnabahar
  Mor karnabahar pek sık tüketilmese de, beyaz olanıyla benzer besinlere sahip fakat tek bir istisnaya sahip: mor karnabaharda beyazın aksine çok daha fazla antioksidan yer alıyor. Ayrıca ciddi miktarda C, K, B6 vitamini ve folat da mevcut.
  Mor karnabahar beyazıyla aynı şekilde tüketilirken, çiğ veya haşlanmış olarak yiyebilirsiniz.
 • Acai Üzümü
  Güney Amerika yağmur ormanlarında yer alan özel bir meyve olan Acai üzümü, her ne kadar ülkemizde çok yaygın olmasa da bulduğunuz zaman bolca tüketmenizi tavsiye ederiz.
  Bu meyvede yüksek oranda antioksidan yer alırken, kalbi koruyor, kan basıncını düşürüyor ve pek çok hastalığa da iyi geliyor. Hatta bir araştırmaya göre kolesterol seviyesini ciddi şekilde düşürürken, kandaki şeker kontorlünü de düzenleniyor.
 • Mor Havuç
  Rengiyle dahi çekici olan mor havuçlar çok çeşitli besinler içeriyorlar ve bunların arasında antioksidan bileşenler de yer alıyor. Sağlık açısından son derece faydalı olan bu sebzede önemli oranda A vitamini de mevcut.
 • Patlıcan
  Mutlaka tüketmeniz gereken patlıcan besin yönünden son derece zenginken, aynı zamanda K, C, B6 vitamini ve lif de barındırıyor. İçindeki antioksidanlar kanser riskini azaltırken, kalp hastalıklarına da iyi geliyor ve beynin yaşlanmasını geciktiriyor. Patlıcan içeren her yemeği afiyetle yemenizi tavsiye ederiz.

 

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.