6 Yaşındaki Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır?

22.01.2023
6 Yaşındaki Çocuğa Özgüven Nasıl Kazandırılır?

Özgüven doğuştan gelen bir kavram değildir. Bu nedenle sonradan kazanılmaktadır. Kişinin hayatını mutlu bir şekilde yaşayabilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. Özgüven çocukluk döneminde kazanılması gereken bir olgudur. Çocukluk dönemi içerisinde kazanılmış özgüven ileri yaşlarda hayata atılmada kişiye kolaylık sağlamaktadır.

 

Çocuklar Nasıl Özgüven Sahibi Olur?

6 Yas Cocuga Ozguven Nasil Kazandirilir

0-6 yaş arası çocuklarda genellikle özgüven duygusu çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu yaş aralığında çocuklar kendini tanıma, keşfetme gibi durumları öğrenirler. 6 yaşından itibaren çocuklar okul öncesi döneme başlamakta ve akranlarıyla iletişime geçmektedirler. Özgüven açısından çok kritik olan bu dönemde çocuklar ilk iletişim becerilerini kazanırlar. Kendilerini tanımaları, gerçekleştirmeleri ve aynı zamanda kendilerine ait sosyal faaliyetlerde ve etkinliklerde rol oynamaları özgüven elde etmeleri açısından önem arz etmektedir.

 

6 Yaş Dönemindeki Çocuğa Ailelerin Tutumu Nasıl Olmalıdır?

 

Özgüven olgusu çok küçük yaşlarda ortaya çıkan bir durum olduğu için aile bu bağlamda çok kritik bir noktada yer almaktadır. Özgüven aile yaşantısında başlar eğitim hayatında devam eder. Ailenin çocuğa karşı tutumu her zaman sevgi dolu bir yaklaşımda olmalıdır. Çocuğun yaptığı yanlış bir davranışa oldukça dikkati ve bilinçli bir şekilde yaklaşılmalıdır.

 

Çocuğun sosyal ortamlarda bulunmasına özen gösterilmelidir. Aynı zamanda kendine güveneceği ortamlarda bulunması ve kendi potansiyelini fark edebileceği sosyal faaliyetler içerisine dahil olması kişisel gelişim durumu açısından oldukça önemlidir. Aile çocuğa seçenekler sunup kendi tercihini yapmasına izin vermelidir. Ailenin 0-6 yaş döneminde çocuk üzerinde etkisi oldukça fazladır. Çocuğun motor becerilerinin gelişmesinde etkin rol oynamaktadırlar. Kişisel gelişimini tamamlayan çocuklar özgüven kazanmaya hazır hale gelmektedirler.

 

Çocukların 6 Yaşında Nasıl Gelişim Gösterir?

 

6 yaşındaki çocuklar bilişsel, sosyal-duygusal, dil ve fiziksel-motor gelişim sürecinden geçerler. Bu dönemde hayal ve gerçeği ayırt edebilme, somut düşünce yapısına sahip olma, konuşma becerisini geliştirme, takdir edilme ve başarılı olma arzularına sahiptirler. Bu nedenle bu becerileri geliştiremedikleri takdirde özgüven kazanmaları oldukça zorlaşır. Kendilerini keşfetmeleri için yaparak, görerek ve deneyimleyerek somut düşünce yapısına sahip olmaları ve kelime dağarcıklarının gelişmesiyle birlikte cümle kurabilmeleri özgüven kazanmalarına oldukça yardımcı olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.