Balgamın Sebebi? Yeşil Balgam ve Sarı Balgamın Farkı

24.03.2022
Balgamın Sebebi? Yeşil Balgam ve Sarı Balgamın Farkı

Sarı ve yeşil balgamın en önemli belirtileri arasında ise sinüzit, bronşit ve nezle yer alıyor.

Öksürdüğünüz sırada yeşil ya da sarı balgam çıkarırsanız bu durum, hava yollarında derinde bir iltihap olduğunun göstergesidir. Yazımızda artık okuyucularımız yeşil balgam nedenleri nedir hakkında bilgi sahibi olmaya başlayacaklar.

 

Virüs ve bakteri kaynaklı olarak yeşil balgam ve sarı balgam çıkabilir. Solunum enfeksiyonu sonucunda balgamda bu tarz renkleri görebilirsiniz.

 

Balgamın Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Havayolları aracılığıyla kaynaklanmış olan yeşil ya da sarı balgamın atılması için en iyi yöntemlerden birisi de öksürmek olacaktır. Aynı zamanda başvuracağınız bitkisel çözüm yöntemleri sayesinde de bu tür hastalık vakasından kurtulmanız mümkün olabilir. Bu sayede balgam söktürerek öksürük aracılığıyla atılmasını daha hızlandırır. Balgam tedavisi için antibiyotik kullanmanıza gerek yoktur. Doğal yollara başvurarakta yeşil ve sarı balgamdan kurtulabilirsiniz.

Sarı Balgam/ Yeşil Balgam Neden Olur?

Sari Balgam Yesil Balgam Neden Olur

Belirli hava koşulları sonucunda solunum yollarında bulunan mukus miktarı artabilir. Bu durumda balgamın dönüşmesini tetikleyecektir. Akciğer de ise irin gibi bir sıvı birikir. Bu sıvıyı atabilmeniz adına öksürüğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

Akut öksürük, bir ya da iki hafta kadar sürebilir. Fakat zaman geçtik sıra düzelme görülmeye başlanmış olacaksınız. Çok nadirde olsa 3 haftaya kadar sürdüğü olabiliyor. Kirli hava koşulları ve bir türlü enfeksiyonun atlatılamamasıyla ilgilidir.

Balgam Neden Gelir?

Vücudumuz organ ve dokularında bir mukus katmanı yer almaktadır. Mukusun amacxı ise solunumda ve belirli bölgelerde oluşma ihtimali olan enfeksiyonu önlemektir.

Mukus, sarı ya da yeşil gibi parlak renkte olabiliyor. Kronik öksürük olursa daha çok kanlı balgam görülme ihtimali yüksek olacaktır.

 

Sarı Balgam ve Yeşil Balgam İle Görülen Diğer Belirtiler

Üst solunum yolları enfeksiyonu olduğunu anlamamız için yeşil ve sarı balgam gelmesi gerekir. Sadece öksürük değil, öksürüğün yanında başka belirtileri de ortaya çıkarmaktadır.

 • Nefes aıp verme sırasında hırıltının duyulması
 • Üşüme
 • Yorgunluk hissi ve vücut ağrılarının günden güne artması
 • Burundan sarımstırak ve yeşile dönük renkte akıntının gelmesi
 • Boğaz ağrısının görülmesi

Sarı ve Yeşil Balgam Ne Anlama Gelir?

Sarı ve yeşil balgam çıkartıyorsanız illa ki ilaç kullanma zorunluluğu içerisine gireceksiniz diye bir kaide yoktur. Sarı ve yeşil balgama sebebiyet veren farklı durumlarda olabilir.

 • Sinüslerde tıkanma olması
 • Grip ve nezle enfeksiyonuna yakalanma
 • Akciğer iltihabının görülmesi
 • Kronik öksürük

Balgamın Rengi Sarıya ve Yeşile Nasıl Döner?

Beyaz kan hücreleri sebebiyle  mukus sarı ve yeşil renge dönüşür. Balgamın sarı yahut yeşil olarak çıkması da her zaman enfeksiyonel durum geçirdiğinize işaret olmayacaktır.

Sarı Balgam ve Yeşil Balgam Neden Olur? Neyin Belirtisi

Grip veya Nezle

Sarı ve yeşil balgam çıkıyorsa ilk belirtilerinden birisi de grip ya da nezle olduğu yönündedir. Nezle olduktan sonra mukusta artış yaşanır. Nezle ve gribin devam ettiği sürelerde vücudunuzdan sarı ve yeşile dönük olan balgam atılacaktır. Grip ve nezle belirtileri bilmeyenler için ise bunların olduğunu söyleyebiliriz.

 • Boğazda tahriş olması
 • Burun akıntısı
 • Baş ve çeşitli ağrılar
 • Burun tıkanıklığı sonucunda uyumada güçlük çekiyor olmak

 

Göğüste bakteriyel enfeksiyon olduğu zamanda nefes alıp vermede zorluk yaşanır. Aynı zamanda nefes alırken hırıltılı öksürük duyulacaktır. Grip ve nezleden korunmanın en etkili yollarından birisi de ellerinizi sıklıkla yıkamak olacaktır.

Bronşit

Derin öksürüğe neden olan ve yeşil balgamın getirilmesine yol açan bir tür sağlık sorunudur. Bronşit için üst solunum yolu enfeksiyonu diyebiliriz. Bronşit belirtileri içerisinde;

 • Derin öksürük hali
 • Nefes darlığı çekmek
 • Göğüs ağrısı
 • Ateşlenme

Sinüzit

Öksürünce yeşil balgam gelmesi durumunda sinüzit olduğu kolay yoldan anlaşılmaktadır. Özellikle sinüzit olan kişilerin burnunda ağrı ve tıkanıklıklar oluşmaktadır.

Burun kanallarında oluşan iltihaplanmalar tıkanıklığa yol açar.

Tıkanıklar da sinüzit oluşumunu tetikler. Sinüzit tıkanıklığı belirtileri için ise sırasıyla söyleyebiliriz.

 • Kulaklarda basınç hissi görülmesi
 • Koku ve tat alma duyusunda azalma olması
 • Yaş şekilde öksürme
 • Baş ağrısının öne eğildik sıra daha fazla artıyor olması

Larenjit

Bakteriyel ve viral enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar. Larenjit, hem sarı hem de yeşil balgamın çıkmasına neden olmaktadır. Larenjit belirtileri içerisinde sesin hırıltılı çıkması, göğüs sıkışmasının görülmesi, sinüzit ve bronşit belirtileri yer almaktadır.

Boğazda ki kalın mukusu temizlemek için yapabileceğiniz doğru hamleler içerisinde tuzlu su ile gargara yapmak geliyor.

Zatürre

Hem bakteri hem de viral enfeksiyonu sonucunda görülen zatürre, bulaşıcı özelliğe sahip olabiliyor. Sarı balgamla yeşil balgam çıkartılmasına neden oluyor.

Bakteriyel zatürreler akciğer tahrişliğine yol açabilir. Bu durumda mukus üretimini tetikleyecektir. Mukusta yer alan bakteriyel patojenler sarı halini almaya başlayacaktır.

Doğal olarak balgamınız sarı ya da yeşile dönük şeklinde olacaktır.

Fakat bazı zamanlarda kahverengi balgam görülmesi olasılığı vardır. Zatürre belirtileri arasında gösterebileceklerimiz şunlardır;

 • Zihin bulanıklığının görülmesi
 • Nefes alma güçlüğünün çekilmesi
 • Göğsün hem sağ hem de sol taafında bıçak saplanıyor hissinin oluşması

Astım

Hasta olmasanız bile sarı balgam geliyorsa o halde astım olabileceğiniz konusunda sinyal veriliyor. Havayolları, solunumuna direk olarak nüfuz ederek iltihaplanmalara yol açacaktır.

Beyaz kan hücreleri mukusa karıştığı zamanlarda da balgamınızda yeşil ve sarı rengi görebilirsiniz. Hiçbir şekilde enfeksiyon belirtisi olmadan direk olarak yeşil balgama dönüştüğü durumlar çok fazla olabilir.

Böyle anlarda bitkisel yöntemler şifayı bulabilmeniz adına yardımcı olacaktır.

Akciğer Apsesi

Akciğer apsesi olma durumu çoğunlukla bakteri kaynaklıdır. Akciğer zarının iltihaplanmasıyla birlikte akciğer iltihaplanmaları ortaya çıkar.

Akciğer apsesinde sarı ya da yeşil balgam görülebilir. Daha çok nefes alırken göğüs ağrısı çekmenize yol açacaktır.

Kronik obstrüktif Akciğer Hastalığı

Kronik obstrüktif Akciğer Hastalığı denildiği zaman gerek yeşil gerekse de sarı balgam görülme olasılığı çok fazla olabilir demektir.

Daha çok sigara içenlerde bu tarz rahatsızlıklar çıkacaktır. Sigara içtiğinizden dolayı doğal olarak akciğerde iltihaplanma yaşanacaktır.

Kronik obstrüktif de en yaygın görüleni ise sarı balgamın çıkmasıdır.

Sarı Balgam-Yeşil Balgam Nasıl Geçer?

İstirahat Edin

Nezle ve gripten vücudunuzu korumanın en etkili yollarından birisi de dinlemeniz olacaktır.

Buhar Terapisi

Buhar terapisi için birn tencere içerisine kaynar suyu ekleyin. İçerisine ise birkaç damla kadar okaliptüs yağı veya çay ağacı yağı ekleyin.

Karışımı hazırlamış olduğunuz tencerenin üzerine yüzünüzü getirin. Başınıza bir havlu koyduktan sonra 10 dakika kadar beklemeniz gerekiyor.

Tavuk Suyu Çorbası

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda tavuk suyu çorbasının nezle ve diğer hastalıklara son derece iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Zencefil Çayı

Bağışıklığınızın güç kazanması adına zencefil çayını limonlu şekilde tüketmelisiniz. Zencefil çayı bu tür balgam çıkaran kişiler için iyi bir çözüm yoludur.

Aynı zamanda farklı sağlık sorunları içinde zencefil çayı tüketilmektedir.

Köpüklü Balgam Neden Olur?

Köpüklü balgam oldukça ciddi bir meseledir. Çoğu zaman yeşil ve sarı renkte balgam gelmez. Balgamın daha çok pembe ve köpüklü olmasına neden olabilir.

Köpüklü balgam daha çok kalple ilgili sıkıntıya işarettir.

Sarı Balgam ve Yeşil Balgam Gelirse Antibiyotik Kullanmak Gerekir Mi?

Sarı ya da yeşil balgam geldiği zaman enfeksiyonel bir durum olduğu hemen düşünülmemesi gerekiyor. Sadece bakteriyel duruma bağlı olduğu zamanlarda antibiyoik kullanmanız daha doğru olacaktır.

Yeşil- Sarı Balgam Gelmesi Durumunda Doktora Gidilmeli Mi?

Sarı ya da yeşil balgam geliyorsa endişeye kapılmayın.

Evde dinlemeniz yeterlidir. Bir iki hafta kadar beklenmelidir. Bir iki hafta sonrasında balgamın tekrardan eski rengini alması gerekir.

 

Aşağıda sayacağımız belirtiler çıkarsa beklemeden doktora gitmelisiniz.

 • Nefes darlığı ve göğüs sıkışması
 • Balgam renginde koyulaşma görülmesi
 • Balgamın kanlı gelmeye başlaması
 • 65 yaş üstü veya 5 yaşına sahip olmak
 • Göğüste sanki keskin bir bıçağın saplanıyor olduğunu hissetmeye başlamak
YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.