Keratin Saç Bakımı Nedir? Keratin Bakım Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda keratin saç bakımı hakkında oldukça kapsamlı bilgiler alacağız. Keratin ne demek? Keratin bakımı nedir? Ne işe yarar? Saç bakımında keratinin faydaları ve zararları nelerdir? Zararlı mı? Keratin zararları (yan etkileri) nelerdir? Keratin saç döker mi? Saçlar için keratin bakımı ne kadar sürer? Bütün bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kısacası saç bakımı için kullanılan keratin ile ilgili bütün bilgileri alacağız. Oldukça detaylı ve uzun bir yazı olacak.

20.01.2023
Keratin Saç Bakımı Nedir? Keratin Bakım Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Bu sayfamızda saç bakımında sık kullanılan yöntemlerden olan keratin saç bakımı hakkında bilgiler alacağız. Keratin bakımı nedir? Keratin bakım ne işe yarar? Saça zararı var mı? Keratinin saça faydaları ve zararları nelerdir? Keratin saç döker mi? Keratin zararları nedir? Keratin bakımı ne kadar sürer? Keratin nedir? Keratin bakımı ne demek? Bütün bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kısacası keratin ve keratin saç bakımı ile ilgili bütün bilgileri alacağız. oldukça detaylı ve uzun bir yazı olacak. Keratin bakımı hakkında hemen hemen her şeyi öğreneceğiz. Öncelikle teorik olarak keratin nedir? Keratin saç bakımı ne işe yarar? Saça faydaları ve zararları (yan etkileri) nelerdir? Bunlarla başlayalım…

Keratin Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar?

Keratin bakımı, ince telli saçlar için keratin tedavisi yapılarak saçın gücünü artırmaya yardımcı olan ve kıvırcık saçları yumuşatmaya yardımcı olan bir saç bakımı çeşididir. Keratin, ayrıca dağınık saçların düzleştirilmesine de yardımcı olur. Vücudun doğal olarak salgıladığı, saçın yapısını ve gücünü artıran doğal bir proteindir.

Keratin saç bakımı ise saça keratin içeren bir ürünün uygulanması işlemine verilen bir addır. Bir bakıma, saçların bakımında kullanılan ve içerisinde keratin içeren her ürün, keratin saç bakımı ürünüdür. Saça keratin uyguladıktan sonra saçı düzgün bir şekilde paketlemek için yassı bir demir kullanılır. Bu, kabarmayı gidermenizi sağlar ve saç dökülmesini ve kırık uçları azaltmaya yardımcı olur.

keratin bakımı zararları

keratin bakımı zararları

Ancak, keratin içeren ürünlerin birtakım yan etkileri ve zararları olabiliyor. Keratin zararları ve saç için yapılan keratin bakımı zararları nelerdir bunları yazımızın devamında teker teker sayacağız. Şimdilik kaldığımız yerden devam edelim…

Keratin Bakımın Saça Faydaları ve Zararları

 • Keratin Yararları:

Keratin, saça iyi gelir ve saç bakımı için faydaları oldukça çoktur. Keratin tedavisi, pürüzsüz ve parlak saçlar elde etmeye yardımcı olan kimyasal bir işlemdir. Keratin, vücut tarafından üretilen doğal bir protein olduğundan ve saç sağlığını iyileştirmede etkili bir ürün olduğundan özellikle kıvırcık saçlar için çok faydalıdır. Keratin, jöle, sprey gibi saç şekillendirici ürünlerini kullananlara da fayda sağlar.

İlginizi Çekebilir: Saça İyi Gelen Vitaminler

Keratin bakımının saça birçok faydası vardır. Kabarmayı gidermeye yardımcı olur. Saçların kırılmasını önler. Keratinin saça faydalarından bazılarını aşağıda sıraladık.

 • Saçı Uzatır Mı?

Keratinin daha hızlı saç uzamasını önerecek bilimsel bir sonuç yoktur. Ancak, keratin saç bakımı, saç kırılma oranını azaltır. Ve bu da daha fazla saç uzaması anlamına gelebilir. Saçlarınız artık kırılmayacağından daha fazla saça sahip olacağınızdan keratin saç uzatır mı sorusuna dolaylı olarak “Evet” cevabını verebiliriz. Dökülmesi önlenen saç telleri daha uzun ve daha güçlü görünecektir. Sonuçta saçlar kırılmaya bağlı herhangi bir kayıp yaşamadan aynı oranda uzar.

 • Parlak ve İpeksi Saçlar Sağlar

Keratin tedavisi saçın daha parlak görünmesine yardımcı olduğu için saç sağlığı önemli ölçüde iyileşir. Bir araştırmaya göre, Keratin tedavisi daha parlak ve pürüzsüz saçlar verebilir. Uzun süre güneşe maruz kalma, nem, kimyasallar ve boya kullanımı nedeniyle saç sağlığı bozulur. Saçlara keratin bakımı uygulamak saçın sağlıklı görünmesinde etkilidir.

 • Saçı Düzleştirir

Dalgalı veya kıvırcık saç tipine sahip biriyseniz, keratin saç bakımı daha düz saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır. Keratin saçınızı düzleştirmede yardımcı olacaktır.

 • Saçları Güçlendirir

Vücudunuzdaki doğal keratin, uygun olmayan saç hijyeni, uzun süre güneşe maruz kalma vb. birçok nedenden dolayı kaybolabilir. Ancak, saç için keratin bakım uygularsanız bunu telafi edebilir ve saçınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Keratin bakımı ile keratin yenileneceği için saç kırıkları ve saç dökülmesi azalacaktır. Sonucu daha kalın saç olacaktır.

 • Saçları Daha Yönetilebilir Hale Getirir

Yıpranan saçlar için keratin bakım, en iyi yoldur. Keratinli saç bakımı, saçta meydana gelen elektriklenmeyi ortadan kaldırır ve saçı daha pürüzsüz hale getirir. Saç şekillendirme süreniz de oldukça kısalacaktır. Ayrıca, işlem sonrası saçlar çok daha çabuk kurur. Böylece saçınızı uzun süre ısıya maruz bırakmanıza gerek kalmaz. Böylelikle saçın zarar görmesi önlenmiş olur.

 • Keratin saç döker mi?

Aşırı saç dökülmesinden mustarip olanlar için keratin bakım, saçın güçlenmesini sağlar. Saç telleri birbirine yapışık kalır ve saç uçlarının ayrılmasını önler. Sonuç olarak saç dökülme şansı büyük ölçüde azalır. Keratin saç bakımı saçı döker mi sorusuna, tam tersi cevabını verebiliriz. Keratin saç dökmez, aksine saçın uzamasında faydalıdır.

Keratin Saç Bakımı Ne Demek? Çeşitleri

Saç için keratin bakımı, saç sağlığı için kendi avantajlarıyla birlikte gelir. Evde de keratin bakımı yapmak mümkündür. Keratin bakımı çeşitlerinden bazıları şunlardır:

 • Brezilya Keratini: Neme karşı hassas olan kıvırcık saçlar için önerilir. Brezilya keratini bakımının tamamlanması yaklaşık bir saat sürerken, faydaları yaklaşık 3 ila 6 ay aralığında sürer. Brezilya keratini çeşidi, saçı yumuşatır ve kabarmayı giderir.
 • Yumuşak Keratin: Saç bakımı için yumuşak keratin tedavisi yaklaşık iki ay sürer. Bukleleri sağlam tutar. İnce ila orta saç dokularına yardımcı olur. Yumuşak keratin saç bakım çeşidi, saçlarda oluşan elektriklenmeyi ortadan kaldırmada etkilidir.
 • Japon Keratini: Bu tür, Brezilya keratin saç bakımı türü ile Japon stilinin bir kombinasyonunu içerir. Tüm saç tiplerine uygundur ve beş aya kadar kalıcıdır. Japon keratin saç bakımının tamamlanması yaklaşık 4 saat sürer.
 • Ekspres: Genellikle kısa sürede tamamlanan saç bakımları için uygulanan ekspres keratin bakımı, nemli ortamda kabaran ve düz saçları olanlar için faydalıdır. Tedaviden sonra keratin bazlı şampuan kullanmak, keratin ekspres bakımının faydalarını yaklaşık altı haftaya kadar uzatmaya yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Doğal Saç Modelleri

İnce Telli Saçlar İçin Keratin Bakımı

Genetik yapıdan ya da saç dökülmesinden dolayı seyrek saçlarınız varsa, seyrek saçlar için keratin saç bakımı oldukça faydalı olacaktır. Tedavi, tüm saç tipleri için uygundur ve birçok faydası vardır.

Düz ve ince saça sahipseniz, keratinin ince ve kıvırcık saçlı olanlar kadar faydalı olmayabileceğini unutmayın. Keratin bakımında saç teli sağlığına iyi geldiğini gösteren birçok çalışma vardır. Yapılan bir araştırmaya göre keratin saç bakımı, saçın gücünü bakımdan önce gözlemlenenden yüzde 40’a kadar daha fazla artırmaya yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Keratin bakım ne işe yarar sorusuna keratin saç bakımının daha pürüzsüz bir saç dokusuna katkıda bulunur sonucunu çıkarabiliriz. Keratin bakımı, ayrıca boyalı, kıvırcık, kalın ve gür saçlar için de oldukça faydalıdır. Başka bir araştırmada ise keratinin kıvırcık saçları düzeltmeye yardımcı olduğunu ve saç kırılmalarını önlediğini kanıtlanmıştır.

İnce Saçlara Yapılan Keratin Bakımı Ne Kadar Sürer?

İnce saçlar için yapılan profesyonel bir keratin bakımı 6 aya kadar sürebilir. Ancak, bu süre çeşitli farklı bakımlar ve saçınıza nasıl baktığınıza bağlı olarak daha kısalabilir. Saçları güneşe, kimyasallara ve toz gibi zararlı etkenlerden korumak da bu süreyi azaltabilir.

Kıvırcık Saçlar İçin Keratin Bakımı

Kıvırcık saçlar için keratin bakımı, saçın gücünü artırmaya ve düzeltmeye yardımcı olur. Kıvırcık saçlar için yukarıda saydığımız Brezilya keratini, expres ve Japon keratin bakımı tercih edilebilir. Bu bakımlar, saçınızın tipine, güneşe maruz kalmanıza, kimyasal ve toza maruz kalmanıza ve bakım türüne bağlı olarak 6 hafta ile 6 ay arasında saç sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç için keratin bakımı yapmadan önce sağlamanız gereken ön koşulları bilmek önemlidir. Keratin saç bakımı öncesi yapılması gereken hazırlıklar konusunda bir uzmana danışmakta fayda vardır. Saçınıza keratin bakımı yapmak istiyorsanız, öncelikle mutlaka bir uzmana danışın. Kendi başınıza yetersiz bilgilerle keratin faydalarından çok zararlarından etkilenebilirsiniz.

Bakım sonrası şunları aklınızdan çıkarmayın;

 • İstenmeyen değişimlere neden olabileceğinden saçınızı boyamaktan kaçının.
 • Formaldehite karşı alerjisi olan kişilerde keratin bakım önerilmemektedir. Bu kişilerde keratin, batma hissine, burun, boğaz ve gözde tahrişe neden olur.

UYGULANIŞI

Saça keratin bakım işlemi oldukça basittir. Aşağıdaki adımlar takip edilir;

 • Her şeyden önce saçta herhangi bir toz veya yabancı kalıntı bulunmadığından emin olmak için saçınızı iki kez arındırıcı bir şampuanla yıkamanız gerekir.
 • Daha sonra ıslak saça keratin iyice sürülür ve iyice taranır. Bu işlemin 2 ila 4 saat arasında sürmesi gerekir.
 • Son olarak fön makinesi ve ardından düzleştirici ile saçlara şekil verilir.
Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçınıza evde keratin saç bakımı uygulamak için çeşitli adımları bilmek önemlidir. Bunun için her mutfakta kolayca bulunabilen 3 malzemeye ihtiyacınız var. Bunlar;

 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
keratin saç bakımı önce ve sonra

keratin saç bakımı önce ve sonra

Evde Keratin Saç Bakımı İçin Uygulanacak Adımlar:

 • Üç malzemeyi saçınızın uzunluğuna ve kalınlığına göre miktarlarda bir kaseye ekleyin.
 • Macun benzeri bir kıvam elde edin.
 • Herhangi bir kalıntı veya renk izinin giderildiğinden emin olmak için uygulamadan önce saçınızı şampuanladığınızdan emin olun.
 • Macunu köklerden saç uçlarına doğru uygulayın. Bunu kolaylaştırmak için saçınızı ikiye bölün.
 • Maskeyi yaklaşık bir buçuk saat bırakın ve normal suyla yıkayın. Tedavi sonrası saç üzerinde başka bir ürün kullanmaktan kaçının.
 • Daha iyi sonuçlar için saçınızı kurutun ve ütüleyin.
 • Bunu ayda en fazla iki kez tekrarlayın.
Keratin Bakımı Sonrası Ne Yapılmalı?

Son zamanlarda saçlarınız için keratin bakımı yaptırdıysanız, tedaviden sonra en az 3 gün boyunca sülfatsız şampuan veya diğer saç ürünlerini uygulamadığınızdan emin olmak gerekir. Ayrıca, saçı ütülerken veya fön çekerken yüksek ısı kullanmayın.

Saçın incelmesi ve aşırı saç dökülmesi gibi hasarlara neden olabileceğinden saçınızı ıslatmaktan kaçının. Ayrıca sodyum klorür içeren saç ürünlerinden kaçının. Bu tür ürünler keratini saçtan çıkarabilirler.

Saça keratin bakımı yaptırdıktan sonra saçların fazla dağılmaması için uygun bir pozisyonda uyumanız önemlidir. Bunun için yollardan biri sırt üstü düz ve düz bir şekilde uzanmaktır. Saçınızın başınızın altında düz olduğundan emin olun. Değilse, düzleştirin ve sırt üstü düz bir şekilde uzanın. Dönmenizi önlemek için bir yastık koyarak yan veya yüz üstü uyumaktan kaçının. Bunu ilk 3 gün yapın. Başka herhangi bir pozisyon saçınızı kıvırcıklaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Kuaförlerin Kullandığı Saç Bakım Ürünleri

Keratinli Saç Bakımı Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saçınız için keratin bakımı yaptınız ama hala dökülen saçlarınız mı var? Keratin bakımından sonra saç dökülmesini nasıl durduracağınıza dair bazı öneriler şu şekildedir;

 • Uçucu yağlar ve hızlı büyüyen yağlarla saç derinize masaj yapın.
 • Şampuan ve saç kreminizin saç büyümesi için iyi olduğundan ve zararlı kimyasallar içermediğinden emin olun.
 • Saçlarınızı ıslakken taramaktan kaçının.
 • Kuru saç genellikle kolayca kırılma eğiliminde olduğundan, saçınızı iyi nemlendirin.
 • Saçınızı çekiştirmeyi bırakın ve bunu yapabilecek eşyalardan kaçının.
 • Bol su için. Protein ve demir açısından zengin yiyecekler yiyin.
 • Stresli durumlardan kaçının ve vücudunuzu sakinleştirin.

Keratin Bakımı Zararları (Yan Etkileri)

keratin saç döker mi

keratin saç döker mi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; keratin saç bakımı, yan etkilerinden dolayı hamile kadınlar için önerilmez. Keratinin hamileler için zararlı olduğunu belirten kesin çalışma veya açıklama yoktur. Fakat uzmanlar, keratin bakımında kullanılan formaldehitin sağlığa zararlı olabileceği konusunda hemfikirdir. Dolayısı ile hamileler için keratin bakımı zararları olabilir.

Keratin saç bakımı tedavisi ve saç düzleştirme işlemlerinin her ikisi de saç tedavisi türüdür. Ancak, saç düzleştirme, sert kimyasallar içeren kimyasal bir işlemdir. Saç köklerinize zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir.

Keratin bakımı ise saçınızı gerekli proteinlerle takviye eder. Saçı zayıflatmaz. Aksine pürüzsüzleştirir. Her iki tedavi de yumuşak, parlak ve dağınık olmayan saçlara yol açar. Ancak, keratin saç bakımı faydaları nedeniyle yaygın olarak tercih edilmektedir.

Keratin zararları diye bir şey yoktur. Ancak, keratin bakımı zararları tamamen içindeki formaldehitten kaynaklanmaktadır. Çeşitli yan etkileri olabilir. Bunlar;

 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Öksürme
 • Hırıltı
 • Gözde tahriş

İlginizi Çekebilir: Saç Uzatan Besinler

Sık Sorulan Sorular

keratin bakımı nedir

keratin bakımı nedir

 • Keratin Tedavisi Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Evet. Keratin bakımı saça iyi gelir. Saç köklerine etki ederek saç dökülmesini azaltır ve Keratin seviyesini yeniler. Böylece saçların güçlenmesine yardımcı olur.

 • Boyalı Saçlar İçin Güvenli mi?

Evet, keratinli saç bakımı, boyalı saçlar için kesinlikle güvenlidir. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta, saçların keratin işleminden önce değil, sonrasında boyanmasını sağlamak önemlidir.

 • Keratin Bakımı Ne Kadar Sürer?

Keratin faydaları ve seçilen keratin bakımının türüne bağlı olarak 6 aya kadar sürebilir. Bununla birlikte, birkaç hafta süren bazı kısa süreli tedaviler de vardır.

 • Keratin Saça Zarar Verir mi?

Keratin, uzun süreli kullanımlarda saçlarda hasarlara neden olur. Yüksek ısıya maruz kalmayı içerdiğinden, kıvırcık ve zayıflamış saçlara neden olabilir.

 • Saçı Düzleştirdikten Sonra Keratin Bakımı Yapabilir miyim?

Saç düzleştirme işleminden sonra keratin bakımı yapılmasında sakınca yoktur. Saçların güçlenmesine yardımcı olur.

 • Keratin Bakımından Sonra Saçımı Toplayabilir miyim?

Saça uygulanan keratin bakımı sonrasında saçlarınızı bağlamaktan kaçınmalısınız. Saçları toplamak, yeni düzleştirilmiş saça zarar verebilir.

 • Keratin Saç Bakımı Ne Kadar Sürer?

Seçilen saçın tipi, kalınlığı ve uygulanan keratin saç bakımı formülünün türü, seans başına harcanan süreyi etkileyen faktörlerdir. Ancak ortalama bir keratin saç bakımı seansı 2 ila 4 saat arasında sürer.

İlginizi Çekebilir: Evde Saç Bakım Maskesi Önerileri

Özet

Keratin saç bakımı, saç sağlığını iyileştirmek için etkili bir yöntemdir. Parlak, pürüzsüz ve elektriklenmeyen saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Saçlar için keratin bakımı yapmadan önce ve sonra saça çeşitli işlemler yapmayı gerektirir. Sıklıkla dağılan kıvırcık saçlarınız varsa veya sık sık şekillendirici ürünler kullanıyorsanız, evde yapacağınız keratin bakımı saçınızın güçlenmesine yardımcı olacaktır. Oldukça tercih edilen bir saç bakım şeklidir.

Saçlar için keratin bakım, kıvırcık ve karışık saçlarla başa çıkmanın yeni yöntemlerinden biridir. Saçları düzleştirmeye ve düzeltmeye yardımcı olur.

Keratin Bakım Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? – Video –

YAZAR BİLGİSİ
Kişisel Gelişim ve Güzellik uzmanıyım. Kadınlar için önemli ve değerli konularda yazmayı çok seviyorum. Özellikle kadınların arayıp bulamadığı konuları, uzun süreli araştırmalarım sonrası aktarmayı daha çok seviyorum. Selamlar. :)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.